Украјина би требало да размотри опцију регрутације жена и смањивања старосне границе за мобилизацију на 18 година како би повећала своје шансе у сукобу са Русијом, тврди Бен Хоџис, бивши командант америчке војске у Европи.
Подсећања ради, Кијев је раније ове године спустио старосну границу за регрутацију са 27 на 25 година.
Изјава бившег генерала уследила је након више извештаја у медијима о озбиљном недостатку људства у редовима украјинске војске, који проистиче из растућих губитака на првој линији фронта.
Да би подстакла мобилизацију, Украјина би требало да регрутује млађе људе, рекао је Хоџис у интервјуу за лист "Хромадске-уа".
"По мом мишљењу, старосна граница за регрутацију у Украјини је превисока. У већини земаља света можете се придружити војсци са 18 или 19 година. Украјина би такође могла да искористи ову прилику", рекао је бивши генерал и додао:
"Такође мислим да има довољно посла за жене у војсци. Морамо активније да ангажујемо жене у војној служби."
Хоџис такође сматра да Украјинци који живе у иностранству немају разлога да "преседе сукоб".
"Живим у Немачкој, а овде има много Украјинаца, виђам их свуда. Ово није у реду. Овде треба да буду само они који не могу да помогну Украјини да се бори", рекао је он.
Према подацима УН, чак око 6,8 милиона Украјинаца живи у иностранству, а ради се о људима који су побегли из земље након ескалације сукоба 2022. године.
Амерички државни секретар Ентони Блинкен је, попут Хоџиса, у интервјуу за Ројтерс изјавио да Кијев треба да доведе млађе људе на прву линију фронта.
"Тренутно, лица старости од 18 до 25 година не учествују у борби", поручио је он.
Мобилизација у Украјини додатно је погоршана високим стопама дезертерства. Према "Фајненшел тајмсу", украјинске власти су покренуле најмање 60.000 кривичних поступака против дезертера између јануара и октобра ове године. Стварни број дезертера од 2022. могао би да буде чак 200.000, навео је прошле недеље АП, позивајући се на украјинског посланика задуженог за војна питања..