Свет

Блог "Тајмс оф Израела" оживео идеју "лебенсраума"

У тексту који је убрзо уклоњен са сајта, наводи се да је Израелу потребан овај концепт, иначе, историјски повезан са нацистичком партијом, да би се борио против пројектованог експоненцијалног раста становништва у земљи
Блог "Тајмс оф Израела" оживео идеју "лебенсраума"Getty © Sean Gallup

У јеку масовних и свесних убистава палестинских цивила у Појасу Газе, као и све гласнијих оптужби да је Израел начинио геноцид над Палестинцима, те позива на буђење међународне заједнице, блог "Тајмс оф Израела", неспретно "оживљава" хитлеровски нацистички термин "лебенсраум", идеологију под којом је страдало неколико милиона Јевреја. 

У блогу извесног новинара Дана Ерлиха, који је брзопотезно избрисан са портала "Тајмс оф Изарела", наводи се да је Израелу потребан "лебенсраум", концепт који је историјски повезан са нацистичком партијом, да би се борио против пројектованог експоненцијалног раста становништва у земљи.

У прилог томе, објављени су подаци да се очекује да ће популација Израела порасти до бројке од 11,1 милион до 2030. године, 13,2 милиона до 2040, 15,2 милиона до 2048. године. Због тога су Израелци у "тескоби", јер, како тврди аутор, недостаје им територија потребна за одржавање бројне популације Израелаца. 

Наводећи да је идеја "лебенсраума" разлог зашто је "жеља Израела да контролише Западну обалу тако спорно питање", наводи се:

"Овим људима су потребна места за живот у држави која има недовољну, малу територију. Упоредите Израел са његовим суседом Јорданом, који има мању популацију, а ипак око пет пута већу површину. Ако Израел жели да одржи своју прехрамбену индустрију, његова растућа популација ће расти". 

Између осталог, у тексту се помиње и Русија као "одличан пример стања светске миграције".

"Свет можда 'пршти' од осам милијарди људи, али Русији недостају људи. Њихов број становника опада. Национални наталитет стагнира. Рат је такође отворио одлазак Руса. Мигранти морају да иду тамо где има довољно простора, растућу економију и потребу за људима. Према најпесимистичнијим сценаријима, Русија процењује да би њена популација могла пасти за 12 милиона у наредних 15 година. Чак и најоптимистичније прогнозе говоре да ће стопе смртности и даље премашити наталитет 2035. године. Дакле, Русија може да зависи од миграната у покривању губитака становништва без обзира који сценарио дође у игру", наводи се између осталог у тексту. 

У блогу се такође као идеја предлаже да "Уједињене нације створе имиграционе центре широм света у којима би мигранти, како економски, тако и тражиоци азила, били окупљени заједно у привременим склоништима док не буду смештени у земљама које их желе или су им потребни".

Иако је блог обрисан, неколико корисника друштвене мреже "Икс" прокоментарисало је овај наслов.

"Блог који је објавио "Тајмс оф Израел" износи аргумент да је Израелу потребан 'лебенсраум'. Где сам већ чуо ове идеје? Да ли је 'Тајмс оф Израел' заиста објавио чланак у којем се каже да је Израелу потребан 'лебенсраум'. Ако вам та немачка реч ништа не значи, погледајте боље. Историја се понекад римује на ужасне начине", написали су корисници "Икса".

Овај текст је објављен дан пре него што је, Амнести интернешнел оптужио Израел за геноцид над Палестинцима, наводећи да је израелска војска починила ратне злочине, док израелски званичници ово оштро негирају. 

Негирајући намерна убиства цивила, израелски премијер Бенјамин Нетанјаху се правдао да његова земља нема планове за дугорочну окупацију Газе и да не жели да расељава тамошње цивиле, већ да се бори против Хамаса. 

"Лебенсраум" се дефинише као „територија за коју нацисти верују да је неопходна за националну егзистенцију или економску самодовољност". Термин се такође може дефинисати као "простор потребан за живот и раст". Идеја о 'лебенсрауму' била је кључна за стварање нацистичког погледа на свет у вези са војним освајањима и расном политиком.

Термин је 1901. сковао немачки географ Фридрих Рацел, а немачка омладина га је касније учила као нацистичку пропаганду. Лебенсраум је почео као изолационистички концепт, при чему су Рацел и други веровали да земља мора да буде "самодовољна у смислу ресурса и територије да би се заштитила од спољних претњи".

image