Интервју с "умереним" терористом: Како Си-Ен-Ен "трансформише" бившег вођу Ал Каиде
Си-Ен-Ен, који послује под слоганом да шири видике и "оснажује" свет, емитовао је интервју са терористом који се налази на америчкој потерници и шефом џихадистичке групе Хајат Тахрир-ел-Шам (ХТС) – да би разговарао, између осталог, о његовој "трансформацији" из вође Ал Каиде у "умереног бунтовника".
Интервју са Абу Мохамедом ел Џоланијем урађен је у тренутку када се ХТС "активирао" у Сирији и са другим милитантним групама наводно преузео контролу над градовима Алепо и Хама.
Док је Си-Ен-Ен означио Џоланија као "побуњеничког вођу", САД, Русија, Сирија, Иран, УН и већина међународне заједнице означили су њега и његову организацију као терористичку групу.
Џолани је раније био вођа Ал Каиде и Ел Нусра фронта који је повезан са ИСИС-ом, а сви су оптужени за вишеструке ратне злочине, укључујући масакрирање стотина цивила и отмице. Године 2013. САД су Џоланија издвојиле као "посебно означеног глобалног терористу", а касније су објавиле награду од 10 милиона долара за њега.
Вођа милитантне групе Хезболах са седиштем у Либану, Наим Касем, такође је тврдио да су недавну агресију у Сирији "спонзорисали Америка и Израел", тврдећи да Вашингтон покушава да "направи хаос у Сирији".
Он је обећао да ће његова група помоћи сиријској влади у борби против џихадиста ХТС-а и позвао друге арапске земље да подрже Дамаск у бици.
Током интервјуа, Џолани је одбацио етикету као "примарно политичку" и "погрешну" и позвао људе да суде "не речима већ делима". Тврдио је да "свако у животу пролази кроз искуства и фазе" инсистирајући да је сада промењен човек који се бори за оно што описује као ослобођење Сирије.
Према подацима УН, недавна ескалација борби у Сирији већ је раселила око 280.000 људи за нешто више од недељу дана, упозоравајући да би тај број ускоро могао да порасте на преко 1,5 милиона.
Раније је руски министар спољних послова Сергеј Лавров изјавио да је Москва видела информације које сугеришу да су Велика Британија, САД и Израел можда умешани у подршку ХТС-у у њеној садашњој офанзиви у Сирији, како би скренули пажњу са сукоба у Гази.
Ирански министар спољних послова Абас Арагчи такође је најавио да ће Техеран подржати сиријску владу у одбијању недавне офанзиве џихадиста, коју је описао као "америчко-ционистичку" заверу.
Сирија је у рату од 2011. године када су различите антивладине групе покушале да сруше Асадову владу.
Џихадистичке снаге, посебно оне које примају војну помоћ из иностранства, појавиле су се као доминантни играчи међу опозицијом и од тада су их САД и друге западне земље етикетирају као "умерене побуњенике".
Русија је 2015. интервенисала у непријатељствима на захтев Дамаска и помогла Асадовим снагама да обнове контролу над већим делом земље.
Међутим, прошле недеље се ситуација погоршала након што су ХТС и њени савезници покренули изненадни напад великих размера на северозападу Сирије, потиснувши владине снаге и заузевши значајне делове територије у Алепу и Идлибу.