Ирак разматра интервенцију у Сирији јер сунитске побуњенике види као претњу

На својим границама је распоредио хиљаде припадника регуларне војске као и народних мобилизационих снага, безбедносне агенције у којој се налазе многе проиранске наоружане групе које су се раније бориле у Сирији

Ирачке шиитске владајуће партије и оружане групе разматрају разлоге "за" и "против" оружане интервенције у Сирији, с обзиром да напредовање сунитских исламистичких побуњеника у тој земљи виде као озбиљну претњу, преноси Ројтерс.

Сиријски побуњеници су након изненадног освајања Алепа заузели јуче и Хаму, а сада нападају трећи град у Сирији, подсетила је агенција.

Ирак је на својим границама распоредио хиљаде припадника регуларне војске као и Народних мобилизационих снага, безбедносне агенције у којој се налазе многе проиранске наоружане групе које су се раније бориле у Сирији.

Они за сада имају наређење да бране западни бок Ирака, а не да интервенишу како би помогли сиријском председнику Башару ал Асаду, навели су неименовани ирачки шиитски политичар, владин саветник и један арапски дипломата упознати са тим питањем. Ови извори додају да би се то могло променити зависно од развоја ситуације, и у случају да побуњеници заузму град Хомс, Асадов режим падне, или ако шиити буду прогоњени.

Портпарол ирачке владе Басем ал Авади казао је да Ирак не жели војну интервенцију у Сирији, али је описао поделу те земље као' црвену линију' за Багдад, не наводећи више детаља. Ирачка влада предвођена умереним премијером Мохамедом Шија ал Суданијем покушава свим силама да не буде увучена у растући регионални конфликт, настојећи да се фокусира на обнову земље после више деценија рата, наводи Ројтерс.

Багдад има тешку историју односа са сунитским борцима из Сирије који су у хиљадама прешли у Ирак после америчке инвазије из 2003. и распиривали вишегодишња убиства између две верске групе, да би се поново вратили у Ирак 2013. када је Исламска држава заузела трећину те земље.

Сиријски побуњеници које предводи група Хајат Тахрир ал Шам, формирана од бившег огранка Ал Каиде, дистанцирали су се од те организације као и од Исламске државе, и тврде да немају амбиција у Ираку, али владајуће ирачке фракције не верују много таквим тврдњама.

Шеф ирачке дипломатије Фуад Хусеин састао се данас у Багдаду са сиријским и иранским колегом, Басамом Сабагом и Абасом Аракчијем. Хусеин је осудио нападе терористичких група у Сирији, док је Аракчи обећао Сирији сваку подршку.