Мудрост иза освајања Нобелове награде? Бити човек из богате породице
Много талената је изгубљено у свету где више од половине лауреата Нобелове награде долази из домаћинстава која спадају у пет одсто најбогатијих, пише лабуристички посланик Торстен Бел у ауторском тексту за "Гардијан".
Убедљиви докази о томе долазе из нове студије о детињству (мерено на основу занимања њиховог оца) веома успешних научника: нобеловаца.
"Када би таленат и могућности били подједнако распоређени, просечан победник би долазио из средњег слоја. Стварност? Просечан лауреат је одрастао у домаћинству које је мало испод првих 10 одсто. Више од 50 одсто долази из првих пет одсто. Тате лауреата ће вероватно бити власници предузећа, лекари или инжењери (не и политичари, извините децо)", пише Бел.
Дакле, или је таленат веома неједнако распоређен, концентрисан међу богатијим породицама, или се ради о приликама. Ипак је ово друго у питању, констатује аутор.
"Потврђујући тврдњу да би равноправнија подела могућности значила већи научни напредак, аутори показују да градови који имају више међугенерацијске мобилности производе више лауреата", наводи се у тексту.
Желите да ваша деца добију Нобелову награду и не можете да промените своје занимање? Истраживање нуди два савета. Имајте сина (морате бити из посебно богате породице ако сте жена, што указује на шире препреке са којима се жене суочавају у науци) и живите у Америци.
Приступ научним могућностима се побољшао током 125 година доделе Нобелових награда.
Типични победник је био у првих 10 одсто 1900. године у односу на садашњих 20 одсто. Али ево једне отрежњујуће чињенице о величини проблема "изгубљеног Ајнштајна", како су га назвали други академици.
Они који су рођени у богатијим земљама, а не само у богатијим породицама, имају много веће шансе да добију Нобелову награду. Овај јаз једва да се затворио за један век. То значи да је много талената упропашћено, као и много научних открића, закључује се у тексту.