Доналд Трамп је током кампање обећао велике промене у САД, због чега његови највиши сарадници убрзано раде на припремама својих првих политичких потеза по ступању на дужност.
"Фајненшел тајмс" је одредио пет Трампових "главних" приоритета у првим месецима боравка у Белој кући.
Порези и буџет
Чим крочи у Овалну канцеларију, Трамп ће морати да покрене преговоре о пакету фискалне политике вредном више билиона долара како би продужио свеобухватно смањење пореза које је донео 2017. године, а које истиче следеће године.
С обзиром да републиканци контролишу оба дома Конгреса, Трамп ће бити у доброј позицији да добије оно што жели, али дискусије би могле бити напорне.
Трамп је такође позвао на елиминацију пореза на доходак на напојнице, прековремени рад и државне пензије — и на додатно смањење корпоративних пореза за компаније које производе у САД.
Такође је обећао да ће укинути пореске олакшице за чисту енергију које је донео председник Џозеф Бајден.
Трговина
Трамп је покренуо почетне салве трговинских ратова који ће вероватно доминирати 2025, указујући на веома агресивну употребу царина против америчких савезника и противника, што би могло да уздрма глобалну економију.
Позивајући се на слабу политику обезбеђивања граница, он је запретио суседима Канади и Мексику наметима од 25 одсто на њихов увоз и упозорио на додатне царине од 10 одсто на кинеску робу.
У међувремену, Трамп је такође запретио земљама Брицс-а тарифама од 100 одсто ако се удаље од долара.
Граница и имиграција
Централни део Трампове кампање било је његово обећање да ће покренути широку акцију против имиграната кроз масовне депортације, успостављање притворских објеката и вероватно коришћење војске.
Према Центру за проучавање миграција, 11,7 милиона имиграната ушло је у САД 2023. године, а предузимање тако масивне операције изазвало би озбиљне проблеме у многим заједницама и погодило америчку радну снагу.
Највиши Трампови сарадници и званичници, укључујући изабраног потпредседника Џеј Ди Венса, наговестили су да ће приоритет, бар на почетку, бити депортација насилних криминалаца.
Одмазда и дубока држава
Трамп је обећао освету својим политичким противницима, као и смањење броја запослених у савезној државној служби, које он назива "дубоком државом", а који се не слажу са његовом политиком. Остаје да се види како ће Илон Маск, Пем Бонди и Тулси Габар - који сви подржавају његове планове - спровести исте.
Спољна политика
Трамп се током кампање представио као "миротворац" који би могао да реши сукобе у Украјини и на Блиском истоку који су пратили већи део Бајденовог председништва - и биће под притиском гласача да брзо испуни то обећање.