Ко је Фридрих Мерц, пилот-политичар који би могао да постане нови немачки канцелар

Лидер ЦДУ-а кога је Меркелова једном избацила из странке, воли приватне авионе, мрзи пореску бирократију и подржава Украјину

Када је у јулу 2022. Фридрих Мерц, лидер Хришћанско-демократске уније (ЦДУ), дошао на свадбу министра финансија Кристијана Линднера на острву Силт у Северном мору у свом приватном авиону, двомоторцу ДА62 са све персонализованим регистарским таблицама нашао се на удару жестоких критика.

Опозициони лидер критикован је како због разметања својим богатством, тако и због игнорисања забринутости због климатске кризе.

Мерц се није обазирао на критике: "Користим мање горива са овим малим авионом него било који службени аутомобил у власништву члана савезне владе", рекао је и поручио да ће због тога наставити да лети у свакој прилици.

Лидер ЦДУ би сада могао да преузме контролу над кокпитом као канцелар највеће европске економије, будући да му анкете дају значајну предност на изборима расписаним за 23. фебруар.

У земљи у којој су дрски прикази богатства необични и непопуларни, његова употреба авиона – и имиџ привилеговане особе – могли би да му се обију о главу, наводи "Гардијан".

Мерц је хришћански демократа из уџбеника на начин на који то није била последња конзервативна канцеларка Немачке Ангела Меркел.

За разлику од два пута удате протестанткиње без деце која је одрасла у комунистичкој ДДР, Мерц (69) је католик који је 40 година у браку. Има децу и унучиће и још увек живи у Брилону, западнонемачком граду у којем је рођен.

Њихове путање унутар ЦДУ-а се такође разликују: Док је Меркелова водила странку после изборног успеха, Мерцов рејтинг популарности унутар странке понекад је био толико лош да су размишљали о томе да га избаце.

Међутим, ових дана се на њега гледа као на витеза у сјајном оклопу чије је време можда коначно дошло.

Познато је да га је Меркелова га је гурнула у страну када је покушао да се пробије у врх странке почетком 2000-их. Вратио се тек годинама касније, када је "Мути" напустила политичку сцену, након уносне каријере у инвестиционом банкарству, са пилотском лиценцом и богатством од неколико милиона евра, да - како то тврде његове присталице - спаси странку.

Скептицизам према Мерцу био је раширен, посебно међу онима којима се није допало да их води човек који је згрнуо богатство као председник надзорног одбора немачке подружнице "Блекрока".

Када је поново изабран за посланика 2021. године, требало му је три покушаја да буде изабран за лидера странке. Коначно је успео и од јануара 2022. је главни немачки опозициони лидер и Шолцова "ноћна мора".

Док се влада Олафа Шолца (неуспешно) борила са безбројним изазовима, Мерц је постао стручњак за трљање соли у ране болесне "семафор" коалиције.

Први задатак Мерца - који за себе каже да је амбициозан, тачан, вредан и директан (његови критичари кажу да се лако нађе увређен, нестрпљив и арогантан) -биће да се представи бирачима који га реално не познају.

Мерц је вероватно најпознатији по свом предлогу из раних 2000-их да се немачка пореска правила драстично смање - толико да могу да стану на полеђину подметача за пиво. (Подметач на којем је исписао политику сада је сачуван у архиви Немачке куће историје у Бону).

Мерц је такође доспео на насловне стране због својих коментара на рачун имиграната које је упоредио са "туристима" који у Немачку долазе да "среде зубе".

Такви коментари, уз имиџ привилеговане особе, довели су до тога да га многи доживљавају као "немачког Трампа".

Мерц је рекао да је посвећен придржавању строгих немачких правила о смањењу дуга, што је питање због ког је и дошло до распада коалиције раније овог месеца. У којој мери ће он моћи да управља без реформисања правила како би се омогућило више задуживања за покривање хитних трошкова (попут Украјине) остаје да се види.

Мерц је такође присталица Украјине и инсистира на томе да немачка подршка Кијеву неће нестати под његовим мандатом. За разлику од Шолца, он је рекао да ће подржати повећање капацитета Украјине за напад на руску територију, а током посете Кијеву обећао је Владимиру Зеленском ракете дугог домета "таурус".

Његов главни изазов је ипак десничарска Алтернатива за Немачку (АфД), којој је популарност порасла и која је на другом месту у анкетама после конзервативне алијансе ЦДУ/ЦСУ и која би могла да буде "млађи" партнер владајуће коалиције.

Мерц је више пута одбијао ту идеју, али има оних унутар странке који се залажу за сарадњу.