Он би волео да се ЕУ распадне: Урсула фон дер Лајен има проблем по имену Доналд Трамп

Блиска веза председнице Европске комисије са Џозефом Бајденом могла би да постане озбиљна препрека

У најбољем случају, Урсула фон дер Лајен би могла да уђе у историјске књиге као председница Европске комисије која је "ослободила" Европу њене војне зависности од Сједињених Држава и поново покренула економски мотор континента. У најгорем случају, то је почетак краја.

Било како било, повратак Доналда Трампа у Белу кућу ће изазвати турбуленције током мандата Фон дер Лајен која се протеклих пет година представљала као главни политички играч, координиратор одговора блока на ковид и сукоб у Украјини.

Када је реч о Украјини, Урсула велики део свог успеха дугује блиској сарадњи са америчким председником Џозефом Бајденом и његовим тимом.Бајден је био тај који ју је упозорио да ће до сукоба доћи још у новембру 2021. године и сарађивао је са њом на изради бројних пакета санкција Москви.

Такође, када је Бајденов закон о смањењу инфлације изазвао бригу европских влада да би њихове компаније могле да се нађу у неповољном положају, Фон дер Лајен је била та која је сарађивала са Белом кућом како би умањила утицај америчког закона на европску економију.

Сада, са Доналдом Трампом у Белој кући, Фон дер Лајен ризикује да буде виђена као сувише блиска одлазећем председнику САД, рекле су "Политику" две дипломате ЕУ.

Уз то, Трамп је већи део првог мандата посветио "подбадању" ЕУ - увођењем царина на челик и алуминијум, повлачењем из међународних споразума попут Париског споразума о климатским променама и Иранског нуклеарног споразума, претњама чланицама НАТО које не испуњавају циљеве потрошње, чак проглашавањем ЕУ "непријатељем Вашингтона".

А чак и сада, ламентира портал, већ се припрема позорница за обрачуне са ЕУ. Нови председник је обећао да ће прекинути сукоб у Украјини убрзо након уласка у Белу кућу, вероватно тако што ће смањити подршку Кијеву и натерати га на примирје.

Још непосреднија брига биће економија. Трамп је обећао да ће Европи увести царине од 10 до 20 одсто. Он је такође запретио да ће увести намет од 60 одсто на сву робу која долази из Кине, што би могло да доведе до тога да Пекинг избаци своје производе на тржиште ЕУ.

Дипломате ЕУ такође су приватно забринуте да би Трамп могао да запрети царинама земљама које не повећају трошкове за одбрану, при чему је Немачка – која је ионако покретач европске економије – једна од његових примарних мета.

Притисак Вашингтона неће блоку оставити другог избора осим да повећа своју потрошњу на одбрану, ојача свој технолошки сектор и разјасни свој став према Кини - све тешке одлуке које је ЕУ годинама избегавала.

На папиру, фон дер Лајен би требало да буде један од главних европских саговорника Вашингтона, који надгледа широке делове политике ЕУ, укључујући трговину, климу, технологију и конкуренцију.

Али имајући у виду њен потенцијално тежак однос са Трампом, дипломате верују да ће можда морати да се ослони на друге са већим шансама да допру до председника, као што је италијанска премијерка Ђорђа Мелони или генерални секретар НАТО-а Марк Руте.

У међувремену, председница Комисије "спрема штапове и шаргарепе за магната за некретнине". На крају крајева, "Трамп је трговац", рекао је трећи дипломата ЕУ. "Изнад свега, он жели да преговара."

Фон дер Лајен је већ покушала да заслади однос сугеришући да би Брисел могао да купује више течног природног гаса (ЛНГ) од Америке како би избегао америчке царине на европску робу. Њен претходник Жан-Клод Јункер искористио је ЛНГ да склопи врло шупље примирје са Трампом 2018.

"Овај пут, међутим, такве тактике можда неће бити тако успешне", рекао је Марк Леонард из Европског савета за спољне односе. "Мислим да нису радиле ни прошли пут."

Ако је прошлост било какав водич, Трамп ће такође настојати да завади и влада, склапајући билатералне споразуме са владама истомишљеника попут мађарског премијера Виктора Орбана.

"Ово је човек који сматра да је брегзит одлична идеја и да би требало да буде више брегзита", рекао је Ентони Гарднер, бивши амерички амбасадор у ЕУ. "Он би волео да се ЕУ распадне."

"Он ће играти на карту Виктора Орбана, а користиће и остале карте које има", додао је Гарднер. "ЕУ је тренутно у веома крхком стању где би те технике, нажалост, могле бити успешне."