Како спречити колапс Сирије: Амерички аналитичар поручује да је Русија кључ
Сирија после одласка Башара ел Асада је на ивици потпуног колапса и могла би да се претвори у највеће "буре барута" на свету, ако се нешто не учини, наводи политички аналитичар Ендру Корибко.
Према његовим речима, најнепосреднији ризик је да цела земља пропадне као што су Авганистан, Ирак и Либија. То би, наводи, могло да створи црну рупу нестабилности из које би могле произаћи небројене глобалне терористичке претње.
Корибко предлаже пет ствари које је потребно урадити како би Сирија избегла "мрачну будућност".
Прво, војска и безбедносне службе морају да остану нетакнуте. Колапс државе у случају Авганистана, Ирака и Либије, означило је распуштање војске и безбедносних служби убрзо након што су успеле њихове завере за смену режима.
Друго, моментално кренути са политичким реформама и применом УН резолуције 2254 из 2015. која позива на драстичне реформе у виду новог устава и избора које ће надгледати УН.
Трећа идеја је да се оживи нацрт устава који је предложила Русија још на првом Астана самиту 2017. године, а који је Асад, наводно, одбио.
Аналитичар наглашава да је неопходно заштитити курдску и алавитску мањину и као идеју предлаже "федерализовану аутономију налик оној у БиХ".
Пети и коначни предлог је да прелазна влада чува руске базе у земљи. Русија, наводи он, може да помогне привременој сиријској влади у борби против терориста баш као што је помагала Асаду од 2015. Заузврат, мора јој бити дозвољено да задржи своје базе. Њихово повлачење оставило би сиријску државу без одбране, а обалу са већинским алавитима на милост и немилост ХТШ-а.