Макрон тражи политички договор да именује новог премијера: Пред њим две опције

Од прошле недеље, Макрон је разговарао са политичарима са левице и деснице, укључујући лидере социјалиста који су се појавили као кључни у напорима да се формира стабилнија влада

Француски председник Емануел Макрон тражи политички договор који би му омогућио да именује новог премијера, и који би "гарантовао стабилност земље", након што је премијер Мишел Барније поднео оставку, саопштено је данас из француске владе.

Портпаролка одлазеће Владе, Мод Брежон је рекла да Макрон инсистира да у овом тренутку не постоји "шири" политички савез од садашњег између његових центристичких савезника и конзервативаца из Републиканске партије, који нема већину у парламенту, пренео је АП.

Брежон је рекла да Макрон и даље разматра две опције, од којих је једна да пронађе начин да "прошири савез", чиме је сугерисала да би неки левичари могли да се придруже влади, поред центриста и конзервативаца.

"Друга опција би била да се склопи договор са опозиционим партијама левице како би се оне обавезале да неће гласати о неповерењу, иако оне не би биле владајуће странке", рекла је Брежон.

Она је истакла да Макрон није дао никакав чврсти рок за именовање новог премијера.

Од прошле недеље, Макрон је разговарао са политичарима са левице и деснице, укључујући лидере социјалиста који су се појавили као кључни у напорима да се формира стабилнија влада.

Дискусије нису укључивале крајње десничарску странку Национални скуп на челу са Марин Ле Пен, нити ултралевичарску странку Непокорена Француска Жан Лика Меланшона, јер је Макрон рекао да ће разговарати само са умеренијим политичким снагама.

Барнијеова влада добила је задатак да се бави текућим пословима до именовања новог премијера.

Марин Ле Пен фаворит у актуелним анкетама

Уколико би председнички избори у Француској били одржани ове недеље, кандидаткиња крајње десничарског Националног окупљања Марин Ле Пен добила би највише гласова у првом кругу.

О томе сведоче резултати анкете коју је агенција за истраживање јавног мњења Ифоп урадила за Фигаро и радио Суд.

"Рејтинг Марин Ле Пен порастао за два поена у поређењу са истом анкетом у септембру, она је скоро на нивоу Франсоа Митерана из 1974. године", рекао је Фредерик Диби, генерални директор Ифопа, пренео је Фигаро.

Према истраживању, које је данас објављено, вођа посланичке групе Национално окупљање Марин Ле Пен добила би 38 одсто гласова, док би Габријел Атал, као кандидат партија центра, освојио 20 одсто гласова.

"У случају да Ле Пен укрсти копља са актуелним градоначелником Авра Едуаром Филипом, који је најавио да ће се кандидовати за председника, јаз би био мањи: Ле Пенова би добила 36 одсто гласова, а бивши премијер Филип 25 одсто гласова бирача", наводи се у истраживању.

Француска влада је пала 5. децембра након што је 331 од 577 посланика Народне скупштине гласало за неповерење премијеру Мишелу Барнијеу.

Ово је резултат покушаја да се прогура рестриктивни буџет ради решавања растућег дефицита кроз могућност заобилажења гласања у складу са чланом 49.3 Устава Француске, који омогућава влади да усвоји закон без гласања у Народној скупштини.

Међутим, посланици су одговорили коришћењем права на предлог о неповерењу влади.

Једну иницијативу поднела је левичарска коалиција Нови народни фронт (НФП), а другу крајња десница Национално окупљање (РН) чиме је судбина владе била запечаћена.

Барније је тако постао премијер са најкраћим мандатом у историји Пете републике и први којег је парламент сменио од 1962. године.

Француски председник Емануел Макрон изјавио је након пада владе да ће остати на функцији до краја свог мандата, који траје до маја 2027. године.