Новоизабрани председник Сједињених Америчких Држава Доналд Трамп разматра да именује Ричарда Гренела, свог бившег шефа обавештајне службе, за специјалног изасланика за Иран, кажу два извора упозната са овим плановима, а преноси Ројтерс.
"Он је дефинитивно у трци", рекао је један од неименованих извора агенције.
Трамп још није озваничио коначне одлуке ни о особљу ни о стратегији за Иран, укључујући и то да ли ће увести нове санкције земљи, наставити дипломатију или обоје.
Ни Трампов тим ни Гренел нису одговорили на захтеве за коментар.
Трампови планови за ту улогу раније нису објављени.
Али његово разматрање кључног савезника за ову позицију шаље сигнал региону да би нови амерички председник могао бити отворен за разговоре са земљом којој је раније претио и чија је елитна Исламска револуционарна гарда покушала да га убије, како је објавила америчка влада. Иран је одбацио ту тврдњу.
Очекује се да ће у тој улози Гренел имати задатак да разговара са земљама у региону и изван њега о питању Ирана, као и да опипава пулс Техерана о могућим преговорима, рекао је један од извора.
Ирански председник Масуд Пезешкијан, који се сматра релативно умереним, рекао је после избора Трампа за председника САД да Техеран мора да се "позабави Америком" и односима са својим главним непријатељем.
Ово није први посао који је Трамп разматрао за Гренела, који је био Трампов амбасадор у Немачкој, специјални изасланик за преговоре Београда и Приштине и вршилац дужности директора националне обавештајне службе током Трамповог мандата 2017-2021.
Након што је водио кампању за Трампа уочи избора 5. новембра, био је главни кандидат за државног секретара и специјалног изасланика за рат у Украјини. Ти послови су припали америчком сенатору Марку Рубију и пензионисаном генерал-потпуковнику Киту Келогу.
Трамп ступа на дужност следећег месеца.
Током свог првог мандата, 2020. године, Трамп је наредио амерички ваздушни напад у којем је убијен главни ирански војни командант Касем Сулејмани.
Трамп је 2018. такође одбацио нуклеарни споразум који је склопио његов претходник Барак Обама 2015. и поново увео америчке економске санкције Ирану које су биле ублажене. Споразум је ограничио способност Ирана да обогаћује уранијум, процес који може да произведе фисијски материјал за нуклеарно оружје.