Шта после Бајдена: Нова-стара Америка, у знаку савеза Трампа са Илоном Маском
Током свог мандата, од 2021. године, Џозеф Бајден, 46. председник Сједињених Америчких Држава, обећавао је много тога. Између осталог, реиндустријализацију САД, стратешки пораз и међународну изолацију Русије, "обуздавање" Кине и њено потчињавање Вашингтону, пораз Ирана и сигурну будућност за Израел.
Ништа од тога није успео да оствари.
Русија није на коленима, напротив, а Кина остаје економски колос и најмоћнија привреда света, судећи по паритету куповне моћи. Иран наставља да се супротставља досадашњем светском хегемону и, надасве, колонијалном пројекту Запада на Блиском истоку – Израелу.
Постојали су и циљеви о којима, разумљиво, Бајден није могао да говори јавно мада су се подразумевали, попут уништавања немачке економије и економије читаве Европске уније, преузимања европског тржишта течног гаса (ЛНГ) путем разарања гасовода Северни ток, и стављање под пуну контролу европског војно-индустријског комплекса.
Осим тога, Бајден је покушао и да трајно раздвоји америчку економију од кинеске, а то је започео још његов претходник Доналд Трамп. А ту је и дестабилизација "непријатељских земаља" и покушаји успостављања марионетских режима, од којих је само последњи случај Сирије. Ови циљеви су само делимично остварени.
Шта је, у ствари, стварно наслеђе које је "светском хегемону" оставио Бајден? Он је деценијама био веома активни учесник у процесу који је довео до садашњег стања у коме се нашла Америка.
"Он можда није узрок финансијализације америчке економије, која је довела до деиндустријализације, али она носи његов неизбрисив траг", пише португалски геополитичар Хуго Дионисио за сајт "Фондација стратешке културе".
Бајден је постао симбол банкрота америчке демократије
Ова политика је, дословце, банкротирала, а "Бајден се претворио у живи симбол банкрота оног што се некад звало америчком демократијом", примећује овај геополитичар.
"У сваком случају, он није успео да заустави пад америчке хегемоније", додаје Дионисио.
Пацови први напуштају брод који тоне. Бајденова политичка каријера је завршена и, очигледно, неће бити упамћена по било чему добром. На крају су смешну шараду његове поновне кандидатуре одбацили и сами амерички олигарси. Америчка "дубока држава" је поново изабрала Трампа.
Трамп је обећао да ће рат у Украјини зауставити за један дан, али на то обећање можемо заборавити. Међу његовим слоганима нарочито се истиче МАГА (акроним од "Учинимо Америку поново великом").
"Али, ниједан од њих неће спасити САД од губитка хегемоније и превласти на међународној сцени", закључује Дионисио.
У каквом стању Бајден оставља Америку? Најпре, ту је "дебакл у Украјини, који је све теже сакрити", каже португалски геополитичар. А ту су и "(за сада) неуспешни покушаји 'обојених револуција' у Грузији, Венецуели, Мозамбику и Србији, где чак ни највећи поклоници НАТО-а не могу да сакрију пораз".
У Сирији је, додуше, изведен "храбар маневар" глобалиста, који понавља шему Арапског пролећа, уз помоћ умерених побуњеничких покрета, који су, у ствари, терористичке групе и радикални исламисти, укључујући и Ујгуре, пише геополитичар.
"Израел је сада суочен са претњом уништења. Он не може да преживи конфронтацију са новом осовином отпора, која повезује шиитске народе, од Ирана до Либана", наставља Дионисио.
Истовремено, САД не могу дозволити да Израел падне.
"Али, сада изгледа да и овај маневар пропада", и то у живом блату Блиског истока.
Бајден је претворен у симбол "старе Америке", Трамп покушава да се представи као симбол "нове Америке".
Али, како закључује Дионисио: "у питању је увек иста, бескрајна америчка ароганција, која сматра да су Кинези способни само да копирају, или, што је још важније, да ће постати жртве колапса кинеске економије. И данас, после више од 30 година, многи најављују скори колапс кинеског система, као што се наслађују и колапсом Русије, који никад не долази".
Растући јаз између богатих и сиромашних прети да изазове нове катаклизме
Заправо, проблеми са којима се суочавају САД се непрекидно продубљују, а Америка је подељена више него икад раније: политички, на демократе и републиканце, етнички, расно, па чак и верски.
Сада је питање да ли је "америчка нација уопште икад и постојала", примећује руски историчар Вењамин Попов за сајт "Њу истерн аутлук", "а њене етничке и верске заједнице не стављају увек Америку на прво место".
У основи дубоког раскола америчког друштва је органска симбиоза између крупног капитала и власти, додаје овај аутор. Ова симбиоза није у интересу америчког народа и у стању је да изазове колосалне катаклизме.
"Све већа моћ корпорација доводи до растућег јаза између богатих и сиромашних", додаје руски историчар.
Симбол те "нове Америке" је савез између милијардера Илона Маска и Доналда Трампа. Савез једног од водећих светских политичара и најбогатијег човека на планети, наставља Попов, чије се богатство се процењује на око 400 милијарди долара, ствара до сада невиђену концентрацију моћи, коју обојица желе да искористе за "експлозиван ефекат: да смање бирократију и да повећају либералну дерегулацију".
Трамп је у сталној вези са Маском. Али то је, заправо, традиција која је дубоко укорењена у САД: у 19. веку америчком политичком сценом је доминирао Џон Рокфелер, а почетком 20. века, када још није постојао систем Федералних резерви, Џеј Пи Морган је деловао као централна банка.
Маск, који ће бити на челу одељења које треба да се фокусира на "побољшање ефикасности владе", већ је најавио да ће, у циљу дерегулације, укинути неколико владиних агенција и да ће оштро срезати федерални буџет.
Нема сумње да су САД потребне дубоке реформе или "реструктурирање", додаје руски историчар, али реформа под вођством Маска, са појавом нове, корумпиране олигархије, прети да створи огромне проблеме за државу.
Уосталом, како примећује Попов: "многи аналитичари сматрају да ће фузија моћи и крупног капитала довести до акутних проблема не само у САД, већ и у читавом свету. Јаз између богатих и сиромашних се стално продубљује, а концентрација моћи у рукама моћних корпорација прети да изазове нове катаклизме".
Како закључује руски историчар: САД јесте неопходно реструктурирање, или нова америчка револуција, али то би се могло лако претворити у обрачун између на смрт завађених група.