Јужнокорејски парламент одобрио опозив председника Јун Сук Јеола, Хан Дук Со постао вршилац дужности
Парламент у Јужној Кореји гласао је данас за опозив председника Јужне Кореје Јун Сук Јеола, а 204 посланика је подржало тај предлог, док је 85 гласало против, а премијер Хан Дук Со постао је вршилац дужности председника.
По Уставу Јужне Кореје, након што је парламент изгласао Јунову смену због неуспелог покушаја увођења ратног стања, Хан преузима председничке овлашћења, пренео је Ројтерс.
Хан (75) има више од три деценије искуства на различитим кључним функцијама, укључујући дужности амбасадора у САД, министра финансија, министра трговине и премијера, а био је и на челу више организација.
Хан је доктор економских наука са Универзитета Харвард, и, како пишу медији, познат је по "рационалности, умерености и стручности", а често је био и кључна личност у круговима јужнокорејских власти, и то без обзира на политичке странке у оквиру којих је био активан.
Хан је премијер Јужне Кореје од 2022. године, када је поново именован на ту функцију.
Ово му је други мандат, након што је био премијер и под бившим председником Рох Мо Хјуном.
Он на челу државе може бити месецима - све док Уставни суд не донесе одлуку о трајној смени или враћању Јуна на председничку функцију.
Уколико Јун буде трајно смењен, нови председнички избори мораће да се распишу у року од 60 дана.
Опозиција, посебно Демократска странка, поднела је пријаву против Хана, оптужујући га за то што није спречио Јунов покушај увођења ратног стања.
Ако парламент одлучи да смени Хана, следећи на реду за вршиоца дужности председника је министар финансија.
Јужнокорејски Устав не прецизира колико овлашћења премијер може да има у улози вршиоца дужности председника, али стручњаци сматрају да премијер треба да управља државним пословима само до мере која је неопходна како би се избегла потпуна парализа власти
Први захтев за опозив Јун Сук Јеола, због проглашења ратног стања 3. децембра, одбачен је прошле суботе због недостатка кворума, при чему су скоро сви посланици из владајуће Партије моћи народа (ППП) бојкотовали гласање.
За усвајање предлога потребна је била двотрећинска већина, за шта је неопходна подршка најмање осам посланика ППП.