Свет

Пит Хегсет: Непрестана одбрана будућег министра одбране

Док се медијске куће упињу да га дисквалификују, Трамп је непоколебљив да на чело Пентагона дође "фантастичан, енергичан" Пит Хегсет
Пит Хегсет: Непрестана одбрана будућег министра одбранеGetty © John Lamparski / Contributor

Иако још није званично постао министар одбране, Пит Хегсет принуђен је да свакодневно смишља стратегије одбране. Али не како да сачува Америку од бројних непријатеља, него себе од оптужби да је насилник, силоватељ, лажов и преварант. Од када га је Трамп номиновао за првог човека Пентагона, оспоравања лика и дела Пита Хегсета су готово свакодневна. И прилично креативна.

Један од најупечатљивијих покушаја дисквалификације је мајчино писмо, објављено на страницама "Њујорк тајмса", а у којем госпођа Пенелопа Хегсет бесни на сина због његовог другог развода. За тим, стигао је деманти у виду писма извињења сину, у чије се постојање "Блајтбарт" куне.

Трећа срећа требало је да буде писмо са Вест Поинта у којем се наводи да Хегсет никада није примљен на престижну војну академију, а које је планирала да објави новинарска организација "Пропаблика", која сарађује са бројним медијским кућама међу којима је и "Њујорк тајмс".  Међутим, пошто је Хегсет упозорен какве оптужбе планирају да изнесу, одлучио је да их предухитри. И да дискредитује он њих.

"Разумем да 'Пропаблика', левичарска пропагандна група, планира свесно да објави лажни текст о томе да нисам примљен на Вест Поинт 1999. године", написао је Хегсет на друштвеној мрежи Икс и поделио писмо које је потписао генерал-потпуковник војске и тадашњи надзорник Вест Поинта Данијел Кристмен.

У покушају одбране од будућег министра одбране "Пропаблика", тачније њен уредник Џеси Ајзингер тврдио је да је кривац - Вест Поинт. Нетачне информације су, каже, дошле са те адресе.

"Питали смо службу за односе с јавношћу Вест Поинта, која нам је два пута званично рекла да се он тамо није ни пријавио. Обратили смо се Хегсетовом представнику и он нам је дао писмо о пријему. Нисмо објавили причу. То је новинарство", написао је Ajзингер на Иксу.

Је ли баш тако? Или је задатак новинара да проба да открије истину? У овом случају коме смета - да ли неко са Вест Поинта жели лажима да уклони Трамповог кандидата за министра одбране или је будући министар одбране превртљив? Али пошто су се одлучили да под тепих ставе причу која не иде у смеру који су прижељкивали, навукли су на себе бес доброг дела твитер заједнице.

У међувремену, огласио се Вест Поинт и признао грешку:

"Прегледом наше архиве установили смо да је Питеру Хегсету понуђен упис на Вест Поинт 1999, али је он одбио да похађа академију. Погрешна изјава у вези са пријемом господине Хегсета на Војну академију САД издата је од стране једног запосленог 10. децембра 2024. године. Након додатног прегледа базе података, запослени су схватили да је изјава била погрешна", рекли су и додали да Академија "схвата ову ситуацију веома озбиљно". И упутила извињење будућем министру одбране.

Ово је само једна цртица у много широј акцији дискредитације Пита Хегсета. Док себе види као конзервативца који посвећено држи до хришћанских вредности, противници га посматрају кроз другачије наочаре. Као неверног супруга, који из себичних разлога повређује све своје жене и сву децу. Да га спрече да дође на чело Пентагона покушали су и подсећањем на пријаву због силовања, без обзира на то што све указује да је она била лажна. Јер на основу ње није подигнута оптужба против Хегсета, а подносилац никада јавно није иступио.

А када све ово није дало жељене резултате, устремили су се на Вест Поинт. И то с разлогом - за Американце ова школа је више од академске институције, она је симбол америчке војне изврсности и традиције. А повезаност Хегсета са Вест Поинтом додатно појачава његов имиџ лидера који држи до традиционалних америчких вредности.

Покушај дискредитације претворио се у добру рекламу, јер - није Вест Поинт одбио Хегсета, већ Хегсет Вест Поинт. Пошто је прошао ригорозан пријемни испит који подразумева да кандидати морају да имају високе академске резултате, физичку спремност и препоруку конгресмена или сенатора, Хегсет је отишао на престижан Универзитет Принстон, који је члан "ајви лиге". Тамо је стекао диплому из политичких наука, а мастер студије јавне управе завршио је на још једном елитном универзитету - Харварду. Ипак, није одустао ни од војне каријере и градио је као пешадијски официр у Националној гарди и у мисијама у Ираку и Авганистану.

О Хегсету поново се изјаснио и Трамп. Додуше, не писмом већ на друштвеној мрежи Трут сошл:

"Биће фантастичан, енергичан министар одбране. Пит је победник и то ништа не може променити".

image