Двадесетогодишња жена поднела је тужбу против калифорнијских болница и лекара, оптуживши их да су пожурили да закључе да пати од родне дисфорије и потом је "убрзо бацили на покретну траку неповратно штетних медицинских интервенција које су укључивале блокаторе пубертета, хормоналну терапију и двоструку мастектомију са 14 година".
У тужби поднесеној у Лос Анђелесу, Каја Клементин Брин је навела да је била сексуално злостављана као дете и да је, када је имала 11 или 12 година имала проблема да прихвати да израста у жену и "почела да верује да ће живот бити лакши да је дечак".
Када је своје страхове поделила школским саветником, речено јој је да је трансродна, а исту претпоставку је школски психолог изнео родитељима Бринове као чињеницу.
Родитељи Бринове консултовали су "стручњаке" у Центру за здравље и развој младих у Дечјој болници у Лос Анђелесу, међу којима је била и др Џоана Олсон-Кенеди, једна од најгласнијих светских заговорника промене пола деце.
"Приликом прве посете, после само неколико минута, др Олсон-Кенеди је дијагностиковала Клементину родну дисфорију и препоручила хируршку имплантацију блокатора пубертета", наводи се у жалби и додаје да је Олсон-Кенеди занемарила процену менталног здравља, нити се распитала о евентуалној трауми или преживљеном злостављању.
У тужби се наводи да је Олсон-Кенеди рекла родитељима Бринове да ће њихова ћерка "починити самоубиство ако не почне да узима тестостерон". Наглашава се да "Клементина у то време никада није размишљала о самоубиству, нити је ишта слично поменула др Олсон-Кенедију."
Лист "Економист" пренео је да белешке Олсон-Кенедијеве не помињу самоубилачке идеје. Иронично, тек након што је подвргнута транзиционим процедурама и "терапији", Брин је покушала да изврши самоубиство јер је њено ментално здравље пропало и имала је проблема са екстремном депресијом и бесом.
Судбоносне консултације са Олсон-Кенедијем 27. децембра 2016. довеле су до година драстичних медицинских промена на телу Бринове.
"Терапија" је укључивала блокаторе пубертета у доби од 12 година, полне хормоне од 13. до 19. године и двоструку мастектомију са само 14 година. Такође јој је "снажно препоручено" да уради хистеректомију са 17 година, иако из тужбе није јасно да ли је то урадила.
Хирург који је урадио мастектомију је међу оптуженима, а оптужен је за немар у спровођењу драстичне процедуре, јер се са Бриновом срео само 30-ак минута на само јутро операције која јој је променила живот.
Тек када је пред крај средње школе добила адекватну негу за своје менталне проблеме, Брин је закључила да она ипак није "транс". Престала је да се идентификује као мушкарац по имену "Фин" и почела је поступак "детранзиције" - у мери у којој је то могуће.
Резимирајући искуство Бринове као "одвратан, неуспели медицински експеримент и свесно, намерно и грубо кршење стандарда неге", у тужби се износи дугачка и узнемирујућа листа трајних штета:
Она је патила физички, друштвено, неуролошки и психички. Њен глас се трајно продубио. Њено женско тело се није развило, а има веома мушку грађу. Њена плодност је готово сигурно уништена комбинацијом година на блокаторима пубертета и тестостерону.
А чак и ако би могла да затрудни и роди дете, не би могла да га доји јер су јој здраве груди уклоњене када је имала само 14 година. А она мора да гледа ожиљке од те непотребне операције сваки дан. Имала је вагиналну атрофију, а њен сексуални живот је значајно погођен. Такође је изложена ризику од проблема везаних за кости касније у животу.
Олсон-Кеннеди се нашла на удару критике раније ове године када је признала да намерно није објавила налазе истраживања свог тима, који је открио да блокатори пубертета нису довели до побољшања менталног здравља деце.
Раније ове године, британска студија је закључила да многа деца која мисле да су трансродна имају проблеме са менталним здрављем који потичу из злостављања или тешких породичних ситуација.