Свет

Како је Бајден извукао из затвора судију који је за новац слао децу у затвор

Судија Мајкл Конахан, због кога је око 2.500 малолетника на основу лажних оптужница завршило у приватним затворима у земену за новац, неће одлежати казну у целости јер је један од 1.499 робијаша којима је Џозеф Бајден умањио казну
Како је Бајден извукао из затвора судију који је за новац слао децу у затворGetty © Kent Nishimura / Stringer

Петнаестогодишња девојчица направила је страницу на друштвеној мрежи Мајспејс како би исмевала помоћника директора школе коју је похађала. Због тога је осуђена на три месеца затвора. Пресуду је добила на суђењу које је трајало 90 секунди. И без присуства њеног адвоката.

Син Сенди Фонзо осуђен је, због мањег прекршаја са дрогом, на казну затвора током завршне године средње школе. Мањи је проблем то што је, као талентовани рвач, остао без факултетске стипендије која му се смешила, већ то што је из затвора изашао депресиван. Толико депресиван да је извршио самоубиство.

Ови случајеви део су скандала "Деца за новац" у чијој је криминалној шеми био и судија из Пенсилваније Мајкл Конахан. Како је суд утврдио он је био део тима који је на основу лажних оптужби упућивао малолетнике у затвор у замену за 2,1 милион долара мита од оператера приватних затвора. Конахан је признао кривицу за рекетирање и осуђен је на 17 година затвора. Али их неће одлежати, јер се за његову судбину побринуо одлазећи председник САД Џозеф Бајден. Овај озлоглашени судија нашао се међу 1.499 затвореника којима су ублажене казне.

"Шокирана сам и повређена. Коханови поступци су уништили породице, укључујући и моју, а смрт мог сина трагичан је подсетник на последице његове злоупотребе моћи", рекла је Фонзо за "Зиро хеџ".

Суд је утврдио да је ова шема погодила више од 2.500 малолетника, многима од њих није обезбеђен правни заступник, док су корумпиране судије креативно примењивале законе како би продужили затворске казне. Конахан је 2011. осуђен, али је 2020, услед пандемије, упућен у кућни притвор. 

Бајденова одлука о ублажавању казне изазвала је буру критика, јер многи сматрају да шаље погрешну поруку о одговорности за корупцију и злоупотребу моћи, посебно кад су по среди деца. Овај потез додатно је појачао и сумње у мотиве и критеријуме за селекцију особа које председник Америке помилује или којима ублажи казне.

Међу онима који су осудили Бајденов потез је и демократски гувернер Пенсилваније Џош Шапиро:

"Чврсто верујем да је председник Бајден потпуно погрешио и изазвао много бола овде у северноисточној Пенсилванији. Конахан заслужује да буде иза решетака, а не слободан", рекао на једном догађају у родном граду одлазећег председника Скрантону.

Усред негодовања из Бајденове администрације речено је за "Политико" да нису узете у обзир специфичности Кохановог случаја. Уместо тога, казне су масовно ублажене свима онима који су испуњавали опште критеријуме. Тако су казне ублажене особама које су биле у кућном притвору звог прекршаја у време пандемије корона вируса, након што су власти потврдиле да нису били насилни и да нису повезани са сексуалним злочинима и тероризмом.

Али ти површни критеријуми оставили су довољно простора да се провуку и озбиљни злочини. Зато је и републиканска сенаторка из Пенсилваније Лиса Бејкер упитала:

"Како уништавање живота рањиве деце ради личног богаћења заслужује председничко помиловање?"

Случај "Деца за новац" изазвао је национални бес и довео до приспитивања приватизације затворског система и корупције у правосудном. У САД постоји око 300 приватних затвора у којима се налази око 130.000 робијаша, односно осам одсто од укупног броја затвореника. Настали су као одговор на пренатрпаност у државним казаматима, али је њихов рад често предмет критика. Као проблеми наводе се услови у којима бораве затвореници, безбедност, али и етичка питања - везана за профитирање од затварања људи. 

image