Мађарска и суседне земље пронашле су начин да плате руски гас, упркос америчким санкцијама против "Гаспромбанке", изјавио је шеф мађарске дипломатије Петер Сијарто.
"Успели смо да пронађемо решење за проблем након консултација, које је Мађарска одржала са Русијом, Србијом, Бугарском, Словачком и Турском. Пронашли смо законско решење које ће и даље гарантовати сигурност снабдевања енергијом без кршења америчких санкција", прецизирао је Сијарто.
Он је одлуку одлазеће администрације Џозефа Бајдена да уведе санкције "Гаспромбанци", преко које су вршена плаћања гаса, назвао "кораком неприхватљивим за савезнике".
Сједињене Америчке Државе су крајем новембра увеле санкције "Гаспромбанци", преко које су обрађиване иностране уплате за руску нафту и гас.
Након овога, Будимпешта се обратила Вашингтону са захтевом да направи изузетак од санкција за ту банку приликом плаћања гаса.
Истовремено, мађарска влада је започела консултације са Русијом и другим земљама како би пронашла излаз из постојеће ситуације.
Мађарска и даље добија највећи део свог гаса из Русије на основу дугорочних уговора са "Гаспромом", па је тако 2022. у земљу ушло 4,8 милијарди кубних метара горива кроз гасовод "Турски ток" и његове краке кроз Бугарску и Србију.
Према мађарским подацима, 2023. та цифра је порасла на 5,6 милијарди, а ове године је већ премашила седам милијарди кубних метара.