Шефови министарства спољних послова Европске уније одобрили су данас 15. пакет санкција Русији, који укључује 84 физичка и правна лица.
Претходно је шефица дипломатије ЕУ Каја Калас потврдила да ће министри спољних послова ЕУ данас одобрити нове санкције Русији.
Раније је саопштено да се ради о 15. пакету личних и економских санкција "због Украјине", као и о првим персоналним санкцијама у оквиру новог режима ЕУ због наводне "дестабилизације ситуације у иностранству".
"Данас ће министри спољних послова одобрити 15. пакет санкција, који укључује 'флоту у сенци', као и званичне представнике ДНРК и кинеских компанија", казала је Каласова.
Према њеним речима, главне мете нових ограничења биће руска флота повезана са транспортом нафте, напоменувши да ће Кина и Северна Кореја бити подвргнуте санкцијама због оптужби за сарадњу са Русијом.
Наиме, две чланице ЕУ блокирале су усвајање пакета због несугласица око продужавања рока за европске компаније које се повлаче из Русије, навеле су неименоване дипломате, пренео је Ројтерс.
Међутим, на крају су амбасадори Европске уније успели да договоре 15. пакет санкција Русији, о чему је известило мађарско председништво ЕУ.
Планирамо да успоставимо контакт са новим сиријским властима
Говорећи о ситуацији у Сирији, Каласова је навела да је "данас дала инструкције највишем дипломати Уније за Сирију да оде у Дамаск и успостави контакт са новим сиријским властима".
Каласова је рекла новинарима, пре састанка министара спољних послова ЕУ у Бриселу, да ће дипломата данас отићи у сиријску престоницу, пренео је Ројтерс.
Она је претходно изјавила да ЕУ неће укинути санкције Сирији док нова власт у тој земљи не осигура да мањине не буду прогоњене, као и да права жена буду заштићена.
Каласова је додала да се на данашњем састанку министара спољних послова ЕУ у Бриселу, на којем ће на дневном реду бити ситуација у Сирији, неће разговарати о проширењу финансијске подршке тој земљи у односу на помоћ коју ЕУ већ пружа преко агенција Уједињених нација.
"Нови привремени лидери Сирије дали су "позитивне сигнале", али то није довољно", указала је Калас.
Рекла је да је "свргнути сиријски председник Башар ел Асад одговоран за злочине почињене у Сирији, наводећи да би Међународни кривични суд (МКС) требало да размотри кораке против њега".