Разлог за смену владе у Француској је одбијање парламента да усвоји нови предлог буџета. Влада Мишела Барнијеа, за кога, узгред, нико није гласао, предложила је буџет са дефицитом који износи шест одсто БДП-а, иако, према правилима ЕУ, тај дефицит не би требао да буде већи од три одсто.
Укупни дуг Француске сада износи 110 одсто БДП-а. Французи (и) у томе само следе пример Сједињених Америчких Држава.
Пад Барнијеове владе, кога је именовао председник Француске Емануел Макрон, само је симптом болести од које пати читав Запад. Ова влада је потрајала свега три месеца. Наравно, председнику Макрону не пада на памет да поднесе оставку и већ је именовао новог премијера.
Западна политика лицемерја и двоструких стандарда
"Пример Француске, у којој су се владе и до сада често смењивале, само одражава општи тренд: дубоку кризу западног света", констатује руски историчар и политички коментатор Владимир Машин на сајту "Њу истерн аутлук". Пораз Демократске странке у САД на изборима 5. новембра можда најбоље илуструје ову кризу на Западу: "обични" људи су изгубили веру у функционисање политичких система.
Одлазећи председник Џозеф Бајден је потом починио још један, у најмању руку чудан потез, када је помиловао свог сина Хантера, иако је много пута обећао да то неће учинити. Чак је и лист "Њујорк тајмс", који је преузео улогу портпарола демократа, у уводнику објавио да је тиме Бајден покопао не само свој имиџ, већ и да је нарушио имиџ Демократске партије, јер је своје личне интересе ставио изнад интереса САД.
"Нажалост, на Западу је политика двоструких стандарда и крајњег лицемерја постала нешто сасвим уобичајено", закључује Машин.
Сличан однос према власти видимо и у Немачкој, у којој се владајућа "семафор" коалиција распала због подршке Украјини. Ванредни парламентарни избори су заказани за 23. фебруар 2025.
Како примећује руски историчар: "Апсурди периодичних глупости министарке спољних послова Аналене Бербок не престају да понижавају Немачку и Немце." Бербокова је, између осталог, остала упамћена по изјави да је не занима шта о политици подршке немачке владе Украјини мисле њени бирачи.
"У ствари, ово је постало уобичајено стање за целокупни Колективни запад, где су се владајуће елите потпуно отуђиле од народа", додаје Машин.
У Француској скоро две трећине становништва има негативан став према свом председнику, а већина Француза, према анкетама, захтева нове председничке изборе 2025. године, односно две године пре уставног рока.
У питању је прогресивна деградација политичких елита на Западу, које више уопште не размишљају о интересима сопственог становништва. У блиској будућности, додаје руски историчар, у читавом низу земаља постаћемо сведоци нових политичких катаклизми.
Како закључује Машин: "Недавни покушаји државних удара у Јужној Кореји и Грузији представљају само карике једног те истог ланца. Друге државе чекају у реду."
Пропала држава, која се супротставила Русији
Примером Француске као "пропале државе, која се супротставила Русији", бави се и стручњак са Панафричког универзитета Мухамед Ламине Каба.
"Француска, земља империјализма, која се представљала као колевка колонизације, постала је гробница сопствених идеала", тврди Каба. То је, укратко, "земља која је заборавила на принципе хуманости, изгубила суверенитет, а некадашњу величину заменила илузијом просперитета".
Француска се налази у критичном тренутку своје историје.
"Ерозија њеног суверенитета, који је препустила Европској унији и организацијама као што је НАТО, само показује да је изгубила моћ да сама доноси одлуке", наставља Каба.
У Француској је приметно све веће неповерење грађана у традиционалне политичке институције, шта ствара сада већ алармантан јаз између власти и интереса грађана. То је показао још Покрет жутих прслука из 2018, који се супротстављао Макрону и владајућим политичким институцијама земље.
Једна од последица овог стања је и економска стагнација, што, попут САД, узрокује незапосленост и све израженије друштвене неједнакости. Заправо, француска економија све мање производи и сада се базира углавном на потрошњи, финансијским шпекулацијама и неоколонијализму. Уместо што се ангажује у неуспелом посредничком (прокси) рату против Русије у Украјини, Париз би требало да размишља о стратешким циљевима своје земље, али он је, изгледа заувек, изгубио ту способност.
Изгласавање неповерења, које је премијеру Мишелу Барнијеу 4. децембра 2024, изгласала Народна скупштина, доводи у питање и политичку судбину самог Макрона. А то је само још један доказ да се Француска 21. века претворила у "пропалу државу, у којој су снови о слободи, једнакости и братству остали далека успомена".
Данашња Француска све више постаје налик на још једну пропалу државу, Украјину, у потпуности подређену интересима свог трансатлантског "савезника" – САД.
Како уочава афрички геополитичар, Француска, нација у којој су се родили идеали ропства и трговине робљем, колонијализма и неоколонијализма, домовина мрачњаштва прерушеног у "просветитељство", постала је земља која живи у сенкама прошлости.
То је можда лоша вест за Француску, закључује Ламине Кабе, али је добра вест за све афричке земље, које управо пролазе кроз "други талас" ослобађања из француског и америчког (нео)колонијалног ропства.