Кинеска медијска група подсетила је данас да је амерички сенатор Рик Скот нешто раније изјавио да бели лук узгојен у Кини представља "велику претњу" по безбедност хране у Сједињеним Америчким Државама (САД), те да је Доњи дом америчког Конгреса недавно усвојио Закон о националној одбрани за фискалну 2025. годину који предвиђа забрану употребе кинеског белог лука у војним продавницама.
Портпаролка кинеског Министарства спољних послова, Мао Нинг, тим поводом је изјавила да никада не би могла помислити да ће бели лук представљати 'велику претњу' за САД.
"Политичари у САД треба да стекну мало више рационалности и општег знања, као и да се ослободе протекционизма и злоупотребе државне моћи у циљу обуздавања развоја Кине", рекла је Мао Нинг.
Америчке власти до сада су углавном циљале кинеске високотехнолошке компаније, попут Хуавеја и ЗТЕ-а, како би сузбиле наводне технолошке претње које стижу из Кине, а такође су вршиле притисак на своје савезнике у Европи и осталим деловима света да се "заштите" и искључе кинеске 5Г мреже из својих система.
Америчке власти су такође користиле правне механизме и економске санкције против кинеских фирми, што је обухватало хапшења, јавне прозивке кинеских компанија, али и тужбе за наводно кршење права интелектуалне својине и крађу технологије.
Сједињене Америчке Државе сматрају да би употреба кинеске технологије у секторима као што су комуникације и енергетска инфраструктура могла Кинезима да омогући приступ осетљивим подацима, као и да угрози националну безбедност, али нико није ни сањао да ће се на "црној листи" једног дана наћи и кинески бели лук.