Шта то сија на небу западноме? Ал' су дронови (ирански, руски, амерички), ал' су ванземаљци
Широм источне обале САД протеклих недеља виђен је читав низ неидентификованих летелица, претпоставља се дронова, које су изазвале панику и теорије завере које се крећу од ванземаљаца, преко "злих" страних сила, до тајног владиног програма.
Новоизабрани председник Доналд Трамп прокоментарисао је да одлазећа администрација Џозефа Бајдена крије нешто, док су из Беле куће и ФБИ поручили да нема разлога за забринутост.
"Очигледно, ово схватамо веома озбиљно. У овом тренутку нисмо идентификовали никакву основу за веровање да... постоји било каква криминална активност, да постоји било каква претња по националну безбедност, да постоји нека посебна претња јавној безбедности или да је злонамерни страни актер умешан у ове беспилотне летелице", речено је из Беле куће протеклог викенда.
ФБИ је био је мање опрезан у својим формулацијама: "Мислим да је дошло до мало претеране реакције" јавности, навели су за "Гардијан" из ФБИ.
Шта се за сада зна о овим неидентификованим летећим објектима?
У питању су дронови - примећени у ваздушном простору изнад базе америчке морнарице у Њу Џерсију, као и изнад Њујорка.
Више ових неидентификованих дронова откривено је у близини три велике ваздухопловне базе у Великој Британији, као и изнад америчке ваздухопловне базе "Рамштајн" у Немачкој.
Званичник ФБИ рекао је медијима да је истражни биро добио око 5.000 дојава о дроновима од којих је мање од 100 било вредно даље истраге.
У САД постоји скоро 800.000 дронова регистрованих код Федералне ваздухопловне управе (ФАА) и отприлике половина њих се користи "рекреативно", за забаву. Већи дронови се често користе комерцијално, за истраживање земљишта за пољопривреду или развој инфраструктуре, или за снимање из ваздуха.
НЛО величине аутомобила
Могуће је и да су у ваздуху биле друге летелице - авиони и хеликоптери, нарочито зато што се на неким снимцима по мрежама чују млазни мотори и виде препознатљива црвена и зелена светла путничких авиона, која многи дронови немају.
На ужурбаним аеродромима, контролори летења постројавају авионе један за другим, стварајући илузију неколико летелица које лебде у ваздуху или се крећу споро у координацији. Званичник ФБИ је рекао да су недавна виђења "дронова" у близини великих аеродрома одговарала обрасцима прилаза комерцијалних авиона.
У извештајима се наводи да су неки дронови били величине теренских возила, односно много већи од оних које користе цивили.
Теорије (завере)
Најпопуларнија теорија је, с обзиром на фасцинираност Американцима НЛО, да су у питању ванземаљци који су дошли да извиде ситуацију, процене "најмоћнију силу" на Земљи или нешто треће. Ова теорија је и прва отпала са листе.
Друга теорија је да је Иран послао дронове на САД. Ту причу је пустио републикански конгресмен из Њу Џерсија Џеф Ван Дру који је рекао, позивајући се на "веома високе изворе", да су дронови стигли са главног брода иранске морнарице.
"Иран је послао главни брод, вероватно пре око месец дана, са овим беспилотним летелицама", рекао је он за "Фокс њуз" и додао да се брод "налази на источној обали Сједињених Америчких Држава".
Пентагон је његове тврдње посланика, објашњавајући током брифинга за медије да "нема ниједног иранског брода поред обале Сједињених Држава, и да нема такозваног главног брода који шаље беспилотне летелице ка Сједињеним Државама".
Сателитски снимци три иранска брода који су наводно примећени близу источне обале САД показали су да су бродови заправо били у Персијском заливу, код јужне обале Ирана.
Омиљена теорија Британаца је да је Русија крива за мистериозне дронове.
Наиме, британски пуковник Хејмиш де Бретон-Гордон рекао је да је Москва послала "спаваче" да спроведу "дрску серију координисаних операција" и тако "тестирају воду" и открију слабости британских и америчких база.
Бивши шеф Заједничког хемијског, биолошког, радиолошког и нуклеарног пука Уједињеног Краљевства који је, иначе, истраживао (недоказане) оптужбе "белих шлемова" и Сиријске опсерваторије за људска права да је Башар ел Асад користио хемијско оружје у Сирији, рекао је да је сличну тактику "тестирања" користио Асад и да то сада ради и Москва.
Његове тврдње потврдио је и бивши "ловац на НЛО" у министарству одбране Ник Поуп који је у комбинацију убацио и Кину.
"Неки војни аналитичари кажу да је Кина на нивоу - или чак испред - САД у технологија дронова. Много се прича о војној трци ка савршеним ројевима дронова које контролише вештачка интелигенција, а као и увек са војним технологијама, напредак ће вероватно бити неколико година испред онога што је јавно објављено", рекао је он "Мејлу".
"Дакле, идеја да Кина или Русија спроводе шпијунажу над кључним америчким војним локацијама и критичном националном инфраструктуром није толико натегнута. Чињеница да су слични упади беспилотних летелица на војне базе у Великој Британији почели скоро тачно у време када је британска влада одобрила употребу оружја дугог домета 'сторм шедоу' против руских мета подржава ову теорију". додао је он.
Поуп је објаснио да би дронови могли лако да се лансирају са мора, са комерцијалног брода којим управља страна влада, или чак са подморнице.
И Попуп и пуковник Бретон-Гордон су навели као потврду својих тврди што је "Јантар", руски истраживачки брод, примећен у Ирском мору.
Британски званичници, ипак, инсистирају да "нема доказа" да су дронови повезани са Русијом или неком другом "непријатељском" земљом попут Кине или Ирана.
Операција "лажне заставе"
Теорија која је популарна, а коју је на неки начин подржао и нови амерички председник, је да је влада САД одговорна за дронове величине аутомобила који лете изнад њихових војних база у земљи и иностранству.
На основу ФАА регулатива, сви дронови у америчком ваздушном простору (осим малих, "рекреативних"), морају да имају идентификациони тракер шаље оперативне информације и локацију који америчке власти и војска могу да прате, а нарочито прате зоне изнад база и заштићених подручја.
Чак и да неко покуша да искључи "тракер" или га скремблује, САД имају довољно новца и софистициране технологије да то превазиђу и држе на оку неидентификовану летелицу.
Зашто би америчка влада то радила?
Неколико је разлога - један је да одлазећа администрација Џозефа Бајдена одлучна да максимално отежа посао Доналду Трампу распиривањем свих могућих жаришта у свету и, потенцијално, изазивањем светског рата.
А онда је страна влада која шаље огромне наоружане дронове који могу да изазову хаос у насељеним областима, савршено жртвено јагње.
Други разлог је да Вашингтон припрема агресивније рестрикције цивилних дронова који су, како се види из Украјине "будућност ратовања", будући да је ваздушни простор годинама био "прћија" државе и војске која не воли да им се цивили мешају у посао.
А постоји и могућност да је у току "психолошка операција" власти САД да усвоје нови закон о ваздухопловној безбедности Х.Р.8610 који би ФАА дао већа овлашћења и права да хапси и оптужује цивиле који управљају "хоби" дроновима под изговором да спречавају терористичке активности.
Индикативно је и да постојећи закон о дроновима истиче 20. децембра.