Маск и Фараж се састали код Трампа: Можда буде и финансијских аранжмана
Амерички милијардер и технолошки бизнисмен Илон Маск састао се са Најџелом Фаражом и Ником Кендијем, лидером, односно благајником британске Реформистичке странке у кући Доналда Трампа у Мар-а-Лагу.
То је поново покренуло спекулације да би технолошки милијардер могао да финансира британску странку, преноси "Гардијан".
Only Reform UK can save Britain after years of dishonesty and mismanagement by the Tories and Labour.Britain needs Reform.https://t.co/EHoqTXAew1
— Reform UK (@reformparty_uk) December 18, 2024
Након састанка у понедељак, Фаражова партија је објавила фотографије Маска како седи са Фаражом и Кендијем и стоји с њима испод портрета младог Трампа у кући новоизабраног председника САД на Флориди.
Странка је објавила изјаву Фаража и Кендија у којој су навели да је састанак са Маском трајао сат времена.
"Научили смо много о Трамповој игри на терену и имаћемо сталне дискусије о другим областима. Имамо још само једну шансу да спасимо Запад и заједно можемо да урадимо велике ствари. Хвала председнику Трампу што нам је дозволио да користимо Мар-а-Лаго за овај историјски састанак. Наш посебан однос је жив и здрав", наводи се у саопштењу.
Маск, који је водио све више личну кампању против британског премијера Кира Стармера и Лабуристичке партије, раније овог месеца је демантовао медијске наводе да планира да донира 78 милиона фунти за Фаражове реформисте.
Међутим, сада ће се све више спекулисати да би он могао да интервенише у британској политици и помогне изгледима ове странке пре локалних избора следеће године.
"Нема сумње да Масков допринос размерама Трампове победе не треба потценити. Вратио сам се кући са обимним белешкама о томе како су повећали излазност, регистрацију бирача и још много тога, а све то намеравам да спроведем у оквиру професионализације наше странке", рекао је Фараж за "Телеграф".
Фараж је навео и да се неизбежно, након тако интензивних медијских спекулација, разговарало и о питању новца и о томе ће бити у току преговори, истакао је он.
Двојица британских политичара нису се састали са Трампом, али према сазнањима "Гардијана" јесу са изабраним потпредседником САД Џеј Ди Венсом.
Изборни закони у Британији предвиђају да све донације и зајмови политичким партијама у вредности већој од 500 фунти морају доћи од донатора регистрованих у Великој Британији, али постоје начини на које би Маск могао да подржи реформисте.
Опције укључују исплату преко британског огранка његове компаније за друштвене медије Икс или обезбеђивање британског држављанства, за које његов отац, Ерол, каже да има на њега право јер му је бака била Британка.