Америчке демократе неће више електорски колеџ: Укинути тај изум из 18. века
Демократе у Сенату предложиле су уставни амандман којим би укинули електорски колеџ и тако обезбедили да председник САД-а буде изабран гласовима народа.
"Време је да се повуче овај изум из 18. века који ускраћује право гласа милионима Американаца", изјавио је председник Одбора за правосуђе Сената Дик Дурбин у саопштењу за медије.
Он је, са сенаторима Брајаном Шацом и Питером Велчом предложио ову измену након што је слична иницијатива прошле недеље покренута у Представничком дому.
"Ничији глас не би требало да вреди више само због тога где живи. Електорски колеџ је застарео и недемократски. Време је да га укинемо", рекао је Шац у саопштењу за медије.
Дурбина је у свом саопштењу напоменуо да је покушао да укине електорски колеџ још 2000. године.
"Осим пет председничких избора победник свих је добио и највише гласова. Два од тих пет случајева десила су се у последњих 25 година, дајући председничку функцију кандидатима које је већина бирача одбацила", наведено је у саопштењу.
Ово се односи на Џорџа Буша 2000. и Доналда Трампа 2016. На последњим председничким изборима, Трамп је освојио 49,9 одсто гласова у поређењу са 48,8 процената које је освојила Камала Харис.
Корисници друштвених мрежа подсетили су да је Трамп 2012. изјавио да је електорски колеџ "катастрофа за демократију", док је 2019. рекао да "схвата да је електорски колеџ далеко бољи". Његову генијалност тада је објаснио тиме "што морате освојити гласове у многим државама да бисте победили", додајући да би без њега мање државе изгубиле политичку моћ.
Укидање електорског колеџа путем уставног амандмана захтевало би одобрење на државном и националном нивоу. Шансе за успех ове операције су мале нарочито због тога што ће у Конгресу бити доминантни републиканци.