РТ и кинески медији освајају поверење јавности и добијају "когнитивни рат" против западног аудиторијума, рекао је директор британског јавног сервиса Би-Би-Си у парламенту, на саслушању током којег је тражио још новца пореских обвезника.
Тим Дејви се појавио пред законодавцима како би се заложио за наставак финансирања Светског сервиса Би-Би-Сија (BBC World Service), који емитује програм на око 40 језика.
Одржавање ове услуге је од виталног значаја за стратешке интересе Британије, рекао је Дејви и додао: "Суочавамо се са цунамијем лоших актера, дезинформација и лажирања. Претње су огромне."
"Као држава имамо јавни сервис са најпоузданијим сервисом вести на свету. То је нешто", рекао је он. "Проблем је око нас… видите да рејтинг поверења у РТ и друге кинеске услуге расте јер они само преузимају више места."
"То је когнитивни рат, како се зове, док људи покушавају да освоје срца и умове становништва и људи широм света", објаснио је директор Би-Би-Сија.
Дејви је изнео сличне тврдње на говору у Лондону у октобру, наводећи да је Би-Би-Сијево затварање више од 380 радних места и укидање радио програма на десет језика, укључујући арапски и персијски, представљало губитак у "пропагандној" борби против Русије и Кине.
Законодавцима је ове седмице рекао да ће недавно одобрена помоћ од 32,6 милиона фунти коју је сервис добио од Министарства спољних послова, сачувати тренутне језичке услуге Светске службе, али да ће бити потребан додатни новац пореских обвезника да би ове услуге наставиле да раде до 2026.
Би-Би-Си је медиј који скоро у потпуности финансира држава, а финансира се годишњом лиценцном претплатом од 169,50 фунти (221 долар) коју дугује свако британско домаћинство са телевизором или уређајем који може да прима емисије. Британска канцеларија за националну статистику класификује таксу као порез, а Би-Би-Си као део "сектора централне владе" британске привреде.
Британско министарство иностраних послова такође плаћа 104 милиона фунти (135,5 милиона долара) у годишњи буџет Светске службе од 334 милиона фунти (435,3 милиона долара) и највећи је финансијски подржавалац Би-Би-Сијевог одељења "Медија екшон".
Ово одељење, које финансирају и владе САД, Канаде, Норвешке, Шведске, ЕУ, УН и Фондација Била и Мелинде Гејтс, тврди да овај новац троши на борбу против "дезинформација, подела и неповерења" у двадесетак земље у развоју.
Дејвијеве притужбе одражавају оне из америчког Стејт департмента. Након што је у септембру најавио низ санкција РТ-у и његовој матичној компанији, званичник одељења Џејми Рубин рекао је новинарима да је "један од разлога... зашто толико света није у потпуности подржавало Украјину као што бисте мислили да би... је због широког обима и домета РТ."
У извештају објављеном раније ове недеље, Центар за стратешке и међународне студије (ЦСИС), труст мозгова који финансира америчка влада и скоро десетак произвођача оружја, изразио је забринутост да шпански РТ, други најпопуларнији медиј у Колумбији, заједно са "Спутњиковом" службом на шпанском језику, има публику од приближно 32 милиона у Латинској Америци и на Карибима. Амерички државни Глас Америке (ВОА) није чак ни међу 100 најбољих медија у региону, напомиње ЦСИС.
Као и Дејви, ЦСИС је тврдио да се проблем може решити са више новца. Украјина и њене западни присталице, препоручује се у извештају, треба да улажу у прокијевске новинске куће у Латинској Америци и ангажују локалне утицајне особе и личности друштвених медија да шире "висококвалитетну" пропаганду креирану у САД.