Због руског "орешника": Расте продаја склоништа у САД
Руска употреба хиперсоничне балистичке ракете "oрешник" прошлог месеца довела је до четвороструког повећања броја Американаца који траже нуклеарне бункере, рекао је извршни директор компаније која производи склоништа.
Руска војска је 21. новембра извела прво борбено тестирање "орешника", користећи балистичку ракету да удари украјинско војно индустријско постројење у Дњепру са више хиперсоничних бојевих глава. Руски председник Владимир Путин рекао је да је одлука о откривању "орешника" донета као одговор на то што су САД и њихови савезници дали Украјини дозволу да користи њихово оружје и гађа циљеве у руској територији.
"Орешник" може да носи нуклеарне или конвенционалне бојеве главе и путује десет пута већом брзином од звука. Западни системи противваздушне одбране "не могу да пресретну такве ракете", рекао је Путин.
Неколико сати након удара "орешника", генералном директору "Атлас сурвајвал шелтерса" Рону Хабарду "телефон је звонио без престанка", пренео је "Индипендент".
Хабард, који производи бункере и склоништа у највећој светској фабрици те врсте у Тексасу, рекао је да су четири купца наручила склоништа у року од 24 сата од удара "орешника" на украјинске циљеве, док је више њих наручило додатно појачање за своје постојеће бункере. Обично се, рекао је Хабард, дневно се прода један бункер.
Цене бункера су од 20.000 долара, а иду до више милиона, објаснио је он, додајући да просечан купац потроши 500.000 долара на склониште.
Пре "орешника", пандемија ковида и сукоби у Украјини и на Блиском истоку довели су до скока продаје.
Како преноси "Индепендент", очекује се да ће америчко тржиште бункера порасти са 137 милиона долара прошле године на 175 милиона долара до 2030. године, при чему купци најчешће наводе "растућу претњу од нуклеарних или терористичких напада или грађанских немира."
Хабард је за британски лист рекао да његови бункери могу да издрже "било шта, од торнада преко урагана и нуклеарних падавина, до пандемије па чак и ерупције вулкана". Међутим, мало је вероватно да би било који комерцијално доступан бункер могао да преживи удар хиперсоничне ракете.