Зеленски: Европске безбедносне гаранције "нису довољне" за Украјину, праве су оне из НАТО-а
Безбедносне гаранције само европских земаља неће бити "довољне за Украјину" и неопходна су заједничка обећања са САД, каже Владимир Зеленски.
"Верујем да Украјини неће бити довољне само европске гаранције", рекао је Зеленски новинарима после састанка са лидерима ЕУ у Бриселу. "Немогуће је разговарати само са Европљанима, праве гаранције за нас сада и у будућности су НАТО (гаранције)."
Истакао је да је за Кијев је веома важно да има и "САД и Европљане".
Он је додао и да је важно што се воде разговори о потенцијалном страном мировном контингенту на терену и нагласио да Украјина "не може да живи са замрзнутим конфиктом на својој територији", преноси "Ројтерс".
"Када говоримо о прекиду ватре, у било којем сукобу, у било којем рату, људи знају шта ће бити после, како би требало да се то заврши. Требало би да имате на уму шта ће се десити сутра да би данас дошло до прекида ватре. У супротном, само замрзавате сукоб и то је то. Зато су Украјини потребне безбедносне гаранције", рекао је Зеленски.
Зеленски је, као и обично, захтевао помоћ у наоружању, нагласивши да је Украјини потребно најмање 19 противракетних система да би заштитила своју енергетску инфраструктуру.
Такође је, како наводи портал "Политико", потврдио да су у току испоруке помоћи из Канаде и Немачке, али је позвао на даљу помоћ у заштити украјинске електричне мреже.
Након што је Путин рекао да је између руских и украјинских преговарача у првим недељама сукоба постигнут прелиминарни споразум у Истанбулу, који никад није спроведен, а који би могао да послужи као основа за будуће разговоре, Зеленски је навео да није било споразума.
"Украјина није пристала на ултиматум Русије. Украјина није ништа није потписала, никакви договори нису постојали. Постојао је одговор на ултиматум Русије", рекао је Зеленски.
Упитан како се осећа поводом другог мандата америчког председника Доналда Трампа, који почиње 20. јануара, одговорио је: "Добро дошао, Доналде".
Зеленски је нагласио да жели да Трамп буде на украјинској страни и да жели да детаљније разговара са њим о рату.
Зеленски упорно тражи чланство у НАТО - за које тврди да ће "одвратити" Русију - и не обазире се на објашњења Брисела да је прерано за разговоре о томе.