Европски савезници Кијева озбиљно разговарају о могућем слању војног особља у Украјину у случају мировног споразума између Кијева и Русије, али не под заставом НАТО-а, пише "Вашингтон пост", позивајући се на изворе.
Како се наводи, о томе се разговарало у среду у Бриселу, када се генерални секретар НАТО-а Марк Руте састао са европским лидерима и Владимиром Зеленским.
Напомиње се да је за ту идеју сазнао и новоизабрани амерички председник Доналд Трамп када се раније у децембру састао са лидером кијевског режима и француским председником Емануелом Макроном у Паризу.
Указује се да су разговори између земаља о том плану још у раној фази.
"Према концепту рада, група европских земаља ће створити војну силу како би одржала примирје и деловала као средство одвраћања од Русије. Такве снаге не би могле да се окупе под заставом НАТО-а, јер би то захтевало консензус међу чланицама Алијансе и сматра се непожељним кораком за Русију", оценили су извори.
Лист додаје да је идеја, коју промовише Макрон, изазвала интересовање у Великој Британији, као и у балтичким и скандинавским земљама.
Међутим, нејасно је које ће земље послати трупе и колико ће бити спремне да обезбеде војника. За европске лидере, слање већег броја мировних снага захтеваће домаћу подршку и војне ресурсе.
Неименовани аналитичари изјавили су да ће за "импресивну војну снагу" бити потребно десетине хиљада војника.
Међутим, неки од њих сматрају да је Трамп био заинтересован за идеју слања војске у Украјину, али да је, према њиховим речима, тешко рећи да ли ће та идеја наићи на подршку америчке администрације, која ће доћи на власт, у позадини формирања политике изабраног председника.
Лист додаје да европски лидери виде слање контингента као опцију за обезбеђивање безбедносних гаранција Кијеву, док питање његовог чланства у НАТО-у остаје нерешено.
Пољски премијер Доналд Туск рекао је у четвртак новинарима да се о слању НАТО трупа у Украјину није ни разговарало на недавном састанку лидера земаља блока у Бриселу.