Руска јахта потопила америчке планове: Планирали да помогну Украјини, а сад плаћају њено одржавање

Сједињене Америчке Државе потрошиле око 30 милиона долара на одржавање "Амадее", заплењене јахте руског богаташа чијом продајом су желели да финансирају Украјину

Заплена мегајахте "Амадеа" у мају 2022. за председника САД Џозефа Бајдена била је економска победа Америке над Русијом и председником РФ Владимиром Путином. План је био да се ова луксузна јахта, дуга 106 метара и вредна око 325 милиона долара, прода, па да се тај новац пребаци Украјини.

Али "Амадеа" није донела ни цент украјинској војсци, већ је од америчких пореских обвезника однела десетине милиона долара којим Американци плаћају одржавање њених свилених тепиха, скупоцене фарбе, намештаја, обезбеђују плате посади која о јахти брине...

Трошкови одржавања "Амадее" били су скривени од јавности све док "Вашингтон пост" није прибавио документа који доказују да су Сједињене Државе потрошиле око 30 милиона долара од њене заплене. Потврда је стигла и од Министарства правде.

Подаци министарства показују и да укупна вредност заплењене руске имовине, а чијом продајом су власти САД планирале да финансирају Украјину, износи око 650 милиона долара. Већи део те суме потиче од две суперјахте "Амадеа" и "Танго", а којих влада још није успела да се реши. Шта више, напор да се од заплењене руске имовине финансира Украјина донео је само шест милиона долара. Мали део од укупне суме коју су САД послале свом савезнику, а који сада премашује 170 милијарди долара.

На почетку сукоба у Украјини, медији и политичари који воле да мрзе Русију нису могли да нађу убитачнији пример од суперјахти како би јавно мњење уверили у грамзивост Путина и његових савезника. Та плутајућа хотелска одмаралишта, попут "Амадее", укључују концертне клавире, мозаик базене, свилене тепихе, винске собе, биоскопе на отвореном, хелиодроме...

Чим је почео сукоб у Украјини, Бајден је обећао да ће Сједињене Америчке Државе бити на челу међународне колоне која ће одузимати имовину руских олигарха, распродавати је и тај новац слати Украјини.

"Запленићемо њихове јахте, луксузне домове и другу незаконито стечену имовину", поручио је Бајден из Рузвелтове собе у априлу 2022. године. 

Али није било тако лако

Данас многи Американци кажу да је заплена руских јахти била пропагандни потез са лошим странама које су западни званичници умањивали и игнорисали. 

"Разлог због којег ово никоме не делује логично је зато што иза тога нема логике. Ово је ситуација у којој влада троши, и вероватно ће наставити да троши милионе долара на одржавање овог брода. Влада је желела да каже: 'Погледајте, запленили смо јахту од 325 милиона долара', али нико не зна колико ће нас то коштати", рекао је Стивен Кеслер, адвокат специјализован за случајеве заплене имовине. 

Коначну рачуницу нико не зна, јер према савезном закону америчке власти не могу да преузму власништво над јахтом "Амадеа" или другим скупоценим предметима заплењеним од санкционисаних руских богаташа док суд не утврди да су коришћени у неком федералном злочину. Рецимо, за тероризам, прање новца, трговину људима, кријумчарењу дроге, утају потеза... А ти судски процеси могу трајати годинама.

Без одобрења суда, влада не може ни да прода имовину вреднију од пола милиона долара. Па, док суд не каже своје, амерички порески обвезници морају да плаћају одржавање брода. Још ако тужиоци изгубе, порески обвезници ће сносити трошкове одржавања "Амадее" без икакве надокнаде. И на крају влада би могла бити приморана да је врати власнику. 

Један од челних људи радне групе Министарства правде, основане за спровођење руских санкција и контроле извоза, Мајкл Ку верује у успех:

"Не покрећемо случајеве за које сматрамо да су неосновани. У потпуности очекујемо да ћемо на крају успети и да ће се ово показати као вредан подухват. Морамо да посветимо време да овај случај решимо на одговарајући начин и да обезбедимо правичан поступак, штитимо право на имовину... То је нешто чему смо као правна држава посвећени, за разлику од других земаља".

Ку додаје и да, ако кође до продаје, влада прво покрива своје трошкове. У том случају, ваљда ће нешто остати и за Украјину. И ваљда неће бити касно.

Како су агенти ФБИ ловили "Амадеу"

Када је "Амадеа" испловила са Кариба за Фиџи у марту 2022, званичници Министарства правде у Вашингтону видели су прилику за улов. Агенти ФБИ-а укрцали су се на брод у мају, када је стигао у луку Лаутока на Фиџију. 

Несанкционисани нафтни бос Едвард Кудаинатов тврдио је да је "Амадеа" његова, док су америчке власти сматрале да је то тако само на папиру и да је стварни власник санкционисани руски милијардер Сулејман Керимов. Међутим, како је за Фиџи било прескупо да одржава брод усред правних спорова, тамошњи суд је донео одлуку да САД преузму јахту.

У међувремену, пише "Вашингтон пост", савезна влада је потрошила најмање 3.000 долара на летове до и од Јужног Пацифика, више од 4.000 долара платили агентима боравак у хотелу "Ваилоалоа сискејп" на Фиџију и још хиљаде долара потрошили на изнајмљивање аутомобила за путовање по овој држави.

Али трошкови за грађане Америке ту су тек почели. Њујоршки суд је у јуну 2024, одбацио покушај владе да принудно прода јахту, а што су тужиоци тражили неопходно како би се избегли "прекомерни" трошкови одржавања.

Документи до којих је "Вашингтон пост" дошао пошто је тужио савезну владу због недавања информација од јавног значаја, односно колико Американце кошта одржавање руске јахте, показују да су САД 2022. године пристале да плате компанији "Нешенел маритајм сервисис", консултанту за управљање јахтама који је ангажовао подизвођаче, најмање 16 милиона долара. Порески обвезници морали су да плате и дугачко путовање "Амадее" најпре за прелазак у америчко старатељство на Фиџију, а онда и путовање преко Тихог океана до луке у Сан Дијегу.

Забележено је и да је јахта путовала до Вашингтона ради одржавања. Стотине хиљада долара било је потребно за исхрану посаде, куповину горива и друге трошкове током њеног путовања преко Пацифика.

И ту није крај. Американци су 30. јуна 2022. године купили "ајфон 11" капетану брода, а потом су 988 долара дали на униформе за посаду, а 1.216 долара за тоалетне четке.