Више десетина хиљада људи протестовало у Сеулу због председника Јун Сук Јеола

Протести су прошли су без инцидената и нису пријављени сукоби

Десетине хиљада демонстраната окупило се у центру Сеула и док су једну групу окупљених чинили они који подржавају одлуку о смени председника Јужне Кореје Јун Сук Јеола, у другој су били они који се томе противе.

Протести су прошли су без инцидената и нису пријављени сукоби, пренео је Ројтерс.

Демонстранте који су подржавали одлуку о Јуновој оставци углавном су чинили млади људи између 20 и 30 година.

"Желела сам да питам Јуна како је могао да уради ово демократији у 21. веку, и мислим да би требало да одступи ако има имало савести", рекла је 27-годишња демонстранткиња Чо Сунг Хјо.

С друге стране, неколико хиљада про-Јунових демонстраната, углавном су били старији и конзервативни грађани. "Нас десетак је дошло да кажемо исто - апсолутно се противимо смени", рекао је 62-годишњи предузетник Ли Јонг Су.

Истовремено, у јужном Сеулу, фармери повезани са Корејском сељачком лигом (КПЛ), који захтевају председниково хапшење, сукобили су се са полицијом док су покушавали да организују протест у близини председничке резиденције користећи тракторе.

Група је покушала да организује марш према Јуновој резиденцији и тргу у центру Сеула, али је полиција спречила њихов улазак у град.

Иако су неки трактори успели да уђу у Сеул, нико није ухапшен.

Фармерска организација је изјавила да ће наставити са протестом, сматрајући одлуку полиције кршењем њиховог права на протесте, пренео је Јонхап.

Јунова председничка овлашћења суспендована су након смене, јер је 3. децембра увео, а онда након неколико сати укинуо, ратно стање.

Јужнокорејски Уставни суд који ће одлучити да ли ће га трајно сменити или му вратити овлашћења, планира да одржи прво саслушање у петак. Упркос смени, Јун није испунио позиве власти да се одазове на истрагу у вези са оптужбама да је проглашење ратног стања представљало покушај побуне.