Да ли ће Трамп донети мир: Следи "замрзавање" сукоба у Украјини, САД на пројекту "Великог Израела"

Укратко, Трампова "уметност преговарања" се састоји у томе да најпре жестоко напада и прети, потом обећава оно што не може да испуни, а онда се, уколико се супротна страна покаже непопустљивом, повлачи и усредсређује на нешто друго

Нови-стари председник САД Доналд Трамп је 1987. године објавио књигу "Уметност преговарања", која је сместа доспела на листу бестселера.

Прави аутор ове књиге је новинар Тони Шварц, који је овај посао одрадио за 250.000 долара. Касније је Шварц изјавио да је писање те књиге било "највећа грешка у његовом животу" и да је његов мотив да је напише био искључиво финансијски.

Шварц је 2016. године писање књиге за Трампа описао као "стављање ружа на свињу". Уколико би је поново писао, додао је, била би сасвим другачија и носила би наслов "Социопата".

Иначе, у књизи се износи Трампова "пословна филозофија", али то је углавном преписано из књиге "Моћ позитивног размишљања", коју је 1952. објавио амерички министар Норман Винсент Пил. Оригинални допринос Шварца се састоји у следећем: након што се читање интервјуа са Трампом и његовим најближим сарадницима показало као потпуно бескорисно, он је добио прилику да неколико месеци из његове канцеларије слуша Трампове телефонске пословне разговоре.

Можда то Шварцу и није било потребно, јер је још 1985, у "Њујорк магазину", објавио чланак "Другачија прича о Доналду Трампу" – о његовим неуспелим покушајима да насилно и нелегално избаци станаре из једне зграде у Јужном централном парку.

Укратко, Трампова "уметност преговарања" се састоји у томе да најпре жестоко напада и прети, потом обећава оно што не може да испуни, а онда се, уколико се супротна страна покаже непопустљивом, повлачи и усредсређује на нешто друго. Трамп је предатор, у непрекидној потрази за пленом.

Предстојећа борба Трампа са пробуђеним змајем и бесним медведом

Како се приближава датум Трампове инаугурације, очекивања да ће он донети мир у Украјини нагло су спласнула.

"Трамп се сада суочава са тренутком 'упуцавања слона'", пише стручњак за Централну Азију Хенри Каминс на сајту "Њу истерн аутлук". Реч је о познатој причи Џорџа Орвела, која описује ситуацију у којој треба да покажете да владате ситуацијом, чак и ако ћете за то платити превисоку цену. 

Сада се све јасније оцртава стратегија нове америчке администрације: да закључи примирје са Русијом у виду "замрзавања сукоба" и да попуно изолује Кину. У том случају, наставља Каминс, "Трамп би се упустио у борбу на смрт са пробуђеним змајем (Кина) и бесним медведом (Русија), који не желе да падну на леђа и да се праве мртви". Циљ нове администрације, наравно, остаје исти: очување америчке доминације по сваку цену, укључујући и доларску хегемонију.

Изгледа да је чак и сам Трамп свестан да му предстоји тешка битка, наставља овај експерт. На питање како мисли да оконча рат у Украјини, он сада одговара много опрезније, са "Покушаћу". Његова велика обећања о миру у Украјини ризикују да се претворе у празну реторику, без опипљивог плана. "Уместо да реши овај сукоб, повратак Трампа може да га снажно ескалира, јер је сада сваком очигледно да Русија у њему побеђује", закључује Каминс.

С друге стране, сви потези које је последњих месеци повукла администрација Џозефа Бајдена, само отежавају шансе за споразум са Русијом. Први је "дозвола Кијеву" да користи западно далекометно оружје (америчке ракете АТАЦМС) за гађање циљева дубоко унутар територије Русије, други је терористички напад од 17. децембра 2024. године у Москви, у коме су убијени начелник Радиолошке хемијске и биолошке одбрамбене јединице генерал-потпуковник Игор Кирилов и његов заменик.

Лудило западних медија

Узгред, већина западних медија је убиство Кирилова дочекала с еуфоријом. "Дејли телеграф" је објавио чланак под насловом: "Путинов стручњак за хемијско оружје Кирилов био је зао човек који је заслужио да умре". Би-Би-Си је пренео да је руски генерал био "озлоглашени гласник дезинформација Кремља". "Гардијан" је похвалио украјинску Војну обавештајну службу зато што "дели бруталну вансудску правду", што је једна од дефиниција тероризма.

"Али, постоји систем у овом лудилу, јер оба потеза представљају покушај да се у сукоб директно увуку НАТО и Запад", додаје Каминс. 

Кирилов је опширно документовао постојање америчких биолабораторија у Украјини, Грузији и широм света. Како констатује овај експерт: "Његова смрт има двоструки циљ: да прикрије злочине против човечности у илегалним програмима биолошког оружја САД и да спречи решење украјинске кризе".

Сада је не само Москви, већ и већем делу света, кристално јасно да се Западу не може веровати. Уосталом, такав закључак је још 18. јануара 2024. године изнео министар спољних послова Русије Сергеј Лавров:

"Било какве илузије о Западу, ако су неке још остале након 90-их, коначно су нестале. Запад једноставно није поуздан партнер."

Русија ће диктирати услове мира у Украјини

Са Западом Русија не треба да преговара, већ да диктира услове мира у Украјини, додаје Каминс. Идеја о замрзавању сукоба, коју шире САД и ЕУ, за Русију је апсолутно неприхватљива, изјавио је стални представник Русије при УН Василиј Небензја.

"Наши услови за окончање сукоба су сасвим јасни и логични", рекао је амбасадор, и додао да нимало не личе на нејасне формуле које нам у последње време предлажу западни савезници Кијева.

Небензја сматра да би привремени прекид ватре само омогућио Западу и Украјини да се прегрупишу, како би у догледно време наставили са војним операцијама. Сада је Америци неопходан предах, због исцрпљености њених залиха оружја, укључујући напредне системе, као што су Патриот, АТАЦМС, НАСАМС или ХИМАРС, па чак и обичне артиљеријске гранате.

Захтеви Русије су недвосмислени: признање нових региона и Крима, повлачење украјинских снага и стварање демилитаризоване и неутралне Украјине, којој би било трајно забрањено чланство у НАТО. Али, ови услови не представљају само пораз Кијева већ и стратешки пораз НАТО-а.

Да ли ће Трамп, у случају неуспеха мировних преговора са Москвом, који је готово известан, моћи да настави са подршком Украјини како би "казнио Русију"? САД је овај предах потребан како би се посветиле рату на Блиском истоку и војној помоћи свом савезнику, Израелу.

Чувајте се лажних миротвораца

Трамп је одлучни присталица десног ционизма и истомишљеника израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа, попут министара Бен Гвира и Безазела Смотрича, а његови сарадници су и амерички хришћански ционисти, који су спремни да Израелу пруже сву потребну подршку, пише руски геополитичар Александар Дугин на сајту "Геополитика".

Стратешки планови циониста су описани још раних 80-их у чланку генерала Одеда Јинона, наставља Дугин. План Јинона је био да сруши све арапске режиме са националистичком идеологијом, да гурне арапски свет у крвави хаос и створи "Велики Израел". Сада се овај план спроводи убрзаним темпом.

Како закључује Дугин: "Нетанјаху је уништио Газу, убијајући стотине хиљада цивила без милости. Затим је уследио напад на Либан и уништење руководства Хезболаха, потом размена ракетних удара са Ираном и припреме за рат са Техераном, као и инвазија на остатак Голанске висоравни и напади на Сирију. Месец дана раније, Безалел Смотрич је изјавио да ће Дамаск бити део Израела, а Бен Гвир је наговестио да ће Ал Акса бити дигнута у ваздух. Последњи баасистички режим је пао са Башаром Асадом. Арапски свет је сада заиста у крвавом хаосу."

Заправо, Бајден и Трамп се потпуно слажу око Израела. Мир на Блиском истоку се претворио у фатаморгану, а Трампова обећања прате крваве кампање Нетанјахуа у Гази, Либану и Сирији.

Трампов "хаотични стил" ће, по свој прилици, само продубити већ постојеће сукобе, закључује Каминс, у знаку чувеног библијског упозорења: "Чувајте се лажних миротвораца".