"Принц таме" и "Пети" – влада мишљење да надимци често много говоре о ономе ко их носи. А, управо ова два надимка "красе" новог амбасадора Велике Британије у САД, лабуристу Питера Менделсона. Недавно је виши саветник током изборне кампање новоизабраног председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа, Крис ЛаСивита, назвао Менделсона "апсолутним мороном".
Стиче се утисак да је ова изјава изазвала праву лавину, нарочито на друштвеним мрежама и у неким медијима, јер је управо била повод да се многи подсете "занимљивих" детаља из биографије седамдесетједногодишњака. А неки од њих управо се назиру из надимака који су му наденути.
Менделсон је постао "принц таме", наводи се на друштвеним мрежама, због свог "умећа" које је показао још за вакта Тонија Блера.
Био је, наводи се, његов "спин доктор", а понео је овај надимак због својих закулисних радњи.
Уврежено је и мишљење у неким британским медијима да се он поноси тиме зато што сматра да га је добио због своје бриљантне вештине.
Постоје и другачије оцене – да он није никакав "мрачни чаробњак", већ прилично бескористан сплекткарош, коме ништа није ишло онако како је планирао.
Надимак "Пети", међутим, крије много мрачнију причу од "принца таме".
Везује се за милијардера, сексуалног преступника и педофила Џефрија Епстина, који је извршио самоубиство у затвору, чекајући подизање федералне оптужнице за трговину сексуалним робљем.
Били су веома блиски и, како наводе медији, управо је Епстин Менделсона звао кућним љубимцем, односно "Пети".
Менделсон је био у редовном контакту са Епстином, чак и док је педофил био иза решетака због сексуалних злочина. Епстин је био "чувен" по дружењу са личностима из света бизниса, политике, шоу-бизниса, и члановима краљевске породице... О пријатељству са Епстином говорио је и бивши председник САД Бил Клинтон који је рекао да се каје због тога што је икада имао било какав сусрет са њим.
И новоизабраном председнику САД Доналду Трампу стављало се на терет дружење са Епстином, али је он најавио да ће када поново постане председник обелоданити имена оних који су сарађивали са сексуалним преступником.
Чуле су се оцене да је Менделсон највероватније најгора особа која је изабрана да представља Велику Британију у иностранству, као и да је реч о ономе који "вуче тежак кофер".
Његовим венама тече крв лабуриста: његов деда по мајци био је министар унутрашњих послова у Черчиловом кабинету, а касније заменик премијера и секретар спољних послова у послератној лабуристичкој влади. Поједини извори тврде да се његова мајка гадила политике, али да га је њоме заразио отац.
У интервјуу једном италијанском новинару 2019. године, подсетимо, Менделсон је описао Трампа, који је тада био у првом председничком мандату, као "опасност за свет" и као неког ко је "мало мање од белог националисте и расисте", а за "Телеграф" је онда рекао да никада није сматрао да је Трамп опасан за свет или расиста, него да је изражавао страхове других.
ЛаСивита је употребио мoжда тешке речи када је Менделсона назвао "апсолутним мороном", али у поређењу са неким другим називима и надимцима које је лорд добио, ово му дође скоро као комплимент.