Главни разлог дипломатског сукоба Словачке и Украјине је зарада од јефтиних (руских) енергената, рекао је високи украјински званичник за "Политико".
Кијев је протекле седмице одбацио могућност да настави да дозвољава Москви да испоручује гас у земље попут Словачке и Мађарске након што дугорочни уговор о транзиту са руским државним енергетским гигантом "Гаспромом" истекне.
Међутим, украјински званичник близак Владимиру Зеленском каже да Словачка зарађује око 500 милиона долара годишње продајом руског гаса, док се истовремено противи спољнополитичким циљевима Украјине.
"Ми стално тражимо санкције против руске нуклеарне индустрије", рекао је неименовани званичник. Словачки премијер Роберт "Фицо је међу онима који блокирају те санкције... и један је од кључних блокатора настојања (Украјине) да се придружи НАТО-у".
Фицо, који се заједно са мађарским премијером Виктором Орбаном залаже за ближе односе са Москвом, оптужио је Зеленског да му је понудио "500 милиона евра руске имовине" да подржи захтев Кијева за чланство у НАТО. "Наравно, рекао сам 'никад'", рекао је премијер.
Узвраћајући на те тврдње, украјински званичник је рекао да су речи Зеленског извучене из контекста и да Словачка мора да пронађе алтернативне изворе гаса, као друге земље ЕУ.
"Тада му је Зеленски понудио да се договори са нашим партнерима и рекао да ћемо надокнадити Фицу његове губитке, а заузврат ће нам помоћи у нашој националној безбедности и подржати нас и НАТО. Рекао је 'не'", објаснио је украјински званичник.
Према његовим речима, словачки премијер је одбацио предлоге за транзит било ког другог гаса осим руског јер је зарада очигледно приоритет националне безбедности.
"Видите, овде се уопште не ради о безбедности", рекао је званичник.
Фицо је питао зашто би Словачка губила новац јер је Украјина у сукобу, подсетио је званичник и додао да је Зеленски "постао емотиван јер је то неморално рећи".
"Украјина губи људе због Русије, а Фицо жели да заради паушално и помогне Русији да финансира рат", рекао је званичник.
Споразум који омогућава руском "Гаспрому" да шаље гасп реко Украјине истиче 1. јануара 2025. У интервјуу за "Политико", нови комесар ЕУ за енергетику Дан Јоргенсен рекао је да се блок "спрема" за ту ситуацију и да то није неко "изненађење".
Међутим, група великих централноевропских енергетских компанија ове недеље је послала писмо председници Европске комисије Урсули фон дер Лајен тражећи продужење споразума, док су Фицо и Орбан одржали састанке са страним колегама како би покушали да обезбеде континуиран приступ снабдевању.
Орбан је протеклог викенда рекао да Будимпешта покушава да преговара о ситуацији у којој би руски гас био преименован у мађарски пре него што пређе границу са Украјином, паралелно са сличном рупом коју користи да задржи приступ јефтиној руској нафти.
Зеленски је, међутим, одбацио захтеве да се обнови споразум. "Мало је срамотно говорити о новцу јер губимо људе", рекао је он на састанку у Бриселу у четвртак.
Руски председник Владимир Путин је такође рекао да не очекује да ће споразум бити обновљен.