Надбискуп Јорка Стивен Котрел позван је да поднесе оставку након што је истрага Би-Би-Сија открила да је два пута потписао уговор озлоглашеном злостављачу деце који је задржао свој положај у Англиканској цркви.
Котрел, који ће бити највиша личност ове цркве када верски вођа англиканаца надбискуп Кентерберија Џастин Велби оде следећег месеца са своје функције, поново је именовао Дејвида Тјудора за жупника области у Есексу 2013, а онда и 2018. године, известила је у недељу британска телевизија.
Иначе, и сам Велби поднео је оставку средином новембра након све већих притисака због тога што није пријавио вишеструког злостављача деце Џона Смита.
Котрел је потписао наименовања иако је знао да је Тјудору 1988. године пет година било забрањено обављање службе због сексуалног напада на три девојчице и да је платио 10.000 фунти (12.530 долара) 2012. жени која је тврдила да ју је он сексуално злостављао када је имала 11 година.
Англиканска црква је исплатила шестоцифрену суму још једној од наводних Тјудорових жртава 2018. године, а свештеник је коначно суспендован годину дана касније када је полиција покренула истрагу о још једном случају сексуалног злостављања малолетника који се наводно догодио 1980-их.
Откако се поново придружио свештенству 1994. године, Тјудору је забрањено да буде сам са децом.
Како преноси Би-Би-Си, црквене власти су 2018. рекле Котрелу да може да смени Тјудора са места жупника подручја ако жели, али је надбискуп на крају одлучио да то не учини.
Поред тога, Тјудор је 2015. године проглашен за почасног каноника катедрале у Челмсфорду. Из Котрелове канцеларије је за Би-Би-Си речено да му је та титула аутоматски додељена и да то "није унапређење и лична награда". Међутим, објава на друштвеним мрежама из тадашње Тјудорове надбискупије описала је титулу као признање за његов "напоран рад, одлучност и посвећеност".
У саопштењу из Котрелове канцеларије наводи се да је Дејвид Тјудор већ био на место жупника када је Стивен Котрел стигао у надбискупију 2010, као и да као тадашњи бискуп Челмсфорда Котрел "прихвата одговорност" за одлуку да Дејвид Тјудор остане на месту жупника.
"Када се размисли, он признаје да се ово могло другачије решити и жали што није", наводи се у саопштењу.
Две истакнуте жене бискупи позвале су на истрагу о томе како се Котрел носио са скандалом око Тјудора. Бискуп Глостера, Рејчел Тревик, рекла је за Би-Би-Си Радио 4 да "постоје крупна питања која треба размотрити", док је бискуп Њукасла, Хелен-Ен Хартли, објавила на друштвеним мрежама да се Котрел више не може сматрати "кредибилним гласом" у вођству Цркве Енглеске.
Неименована жртва Тјудора рекла је за Би-Би-Си да би Котрел требало да "учини часну ствар за добро Цркве и поднесе оставку".
Котрел се сматра либералом унутар већ либералне цркве.
Прошлог фебруара, надбискуп Велби и он су најавили да ће "јавно, безрезервно и радосно дочекати истополне парове у цркви", као и да ће дозволити свештенству да благосиља истополне парове који су већ венчани или су у грађанској заједници.
Неколико месеци касније, конзервативни британски медији исмевали су Котрела као "воук" надбискупа након што је први ред молитве Господње назвао "проблематичним" јер се Бог описује као "наш отац".