Витлејем дочекује још један суморан Божић у библијском родном месту Исуса Христа у сенци рата у Гази.
Узбуђења и весеља које се обично спушта на палестински град на окупираној Западној обали на Божић није било нигде, пише Асошијетед прес (АП). Недостајала су празнична светла и џиновско божићно дрво које иначе украшавају трг Мангер.
Гомиле страних туриста које обично испуњавају трг не очекују се, а изостали су и омладински блех оркестри који се сваке године окупљају да обележе празник.
Палестинске снаге безбедности поставиле су баријере у близини цркве Рођења, подигнуте на месту где се верује да је Исус рођен.
Витлејемска порука је увек порука мира и наде, рекао је градоначелник Антон Салман.
"Ових дана такође шаљемо нашу поруку свету: мир и наду, али инсистирајући на томе да свет мора да ради на окончању патње палестинског народа", каже Салман.
Отказивање божићних свечаности је тежак ударац за привреду града.
Процењује се да туризам чини око 70 одсто прихода Витлејема: скоро све убирају од божићне сезоне. Салман је рекао да се незапосленост креће око 50 одсто – што је више од остатка Западне обале где се тај проценат, према подацима Министарства финансија, креће на око 30 одсто.
Број посетилаца у граду пао је са максимума од око два милиона посетилаца годишње у 2019. години пре пандемије ковида на мање од 100.000 посетилаца у 2024, наводе у палестинском Министарству туризма.
Витлејем је важан центар у историји хришћанства, али хришћани чине само мали проценат од отприлике 14 милиона људи распрострањених широм Свете земље. Има их око 182.000 у Израелу, 50.000 на Западној обали и Јерусалиму и 1.300 у Гази, према америчком Стејт департменту.
Рат у Гази је одвратио туристе и ходочаснике, али је такође изазвао талас насиља на Западној обали, са више од 800 Палестинаца убијених у израелској ватри и десетинама Израелаца убијеним у нападима милитаната.
Од напада Хамаса 7. октобра 2023. који је изазвао рат, приступ Витлејему и другим палестинским градовима на Западној обали је био тежак, са дугим редовима возача који чекају да прођу израелске војне контролне пунктове.
Ограничења су такође спречила да око 150.000 Палестинаца напусти територију и ради у Израелу, што је довело до смањења тамошње економије за 25 одсто.
Више од 45.000 Палестинаца је убијено у Гази, према тамошњим здравственим званичницима, док је око 90 одсто од 2,3 милиона становника те територије расељено.