Свет

Како су млади Индијанци умирали у државним интернатима широм САД

Око 3.104 ученика индијанског порекла умрло је у интернатима од 1828. до 1970, више од 800 њих сахрањено је на гробљима близу школа које су похађали, а њихова тела никада нису враћена породицама, показала је истрага "Вашингтон поста"
Како су млади Индијанци умирали у државним интернатима широм САДGetty © Bettmann / Contributor

Једногодишња истрага коју је у недељу објавио "Вашингтон пост" документовала је да су 3.104 ученика умрла у државним интернатима између 1828. и 1970. године, три пута више него што је известило Министарство унутрашњих послова САД раније ове године.

Кинески стручњак је истакао да САД, иако не успевају да извуку поуке из својих историјских кршења људских права, настављају да користе људска права као изговор за вршење политичке манипулације и мешање у унутрашње ствари других земаља, што је двоструки стандард, пише "Глобал тајмс".

Како наводи амерички лист, више од 800 ученика је сахрањено на гробљима близу школа које су похађали, наглашавајући како, у многим случајевима, тела деце никада нису послата кућама њиховим породицама или племенима.

Смртни случајеви засновани су на стотинама хиљада владиних докумената који су открили како су деца пребијана и оштро кажњавана ако се нису придржавала строгих правила у учионици, али и на пољима, вешерницама, кухињама или радионицама у којима су често били приморани да проводе половину дана.

"Ово нису биле школе. То су били радни логори", цитира "Пост" извршног директора Комисије Небраске за индијанска питања Џуди Гајашкибос.

Десетине су умрле у сумњивим околностима, наводи се у чланку, "а у неким случајевима, извештаји отварају сумњу да је било злостављања или малтретирања које је вероватно довело до смрти деце".

Политика САД према староседеоцима Америке дуго је била осетљива тема, рекао је за "Глобал тајмс" научни сарадник Кинеске академије друштвених наука Лу Сјанг. 

Када се бави овим питањима, америчка влада се често фокусира само на догађаје мањег обима, као што су истраге интерната, међутим, ако би било довољно докумената, могло би се открити више случајева, рекао је он.

У октобру се амерички председник Џо Бајден званично извинио Индијанцима за оно што је описао као "једно од најстрашнијих поглавља у америчкој историји" – интернате које је финансирала влада, а у којима су злостављали децу домородачког становништва и приморавали их да се асимилују током периода од 150 година, према извештајима америчких медија.

Док САД промовишу такозване универзалне вредности на глобалном нивоу и тврде да су браниоци људских права, не успевају да се позабаве својим малтретирањем аутохтоних народа кроз историју, рекао је стручњак.

Историја оснивања САД била је и историја страдања Индијанаца. Малтретирање староседелаца био је првобитни грех и постојање индијанских интерната је најјаснији доказ за то. Историјски гледано, САД су починиле културни, психолошки и физички геноцид над Индијанцима, који и данас остају невидљива заједница и мањина која нестаје, рекао је портпарол Министарства спољних послова Кине Лин Ђан на редовној конференцији за новинаре 2. августа упитан да прокоментарише извештај Министарства унутрашњих послова САД.

Извештај америчке владе открио је да је скоро 1.000 деце староседелаца умрло док су похађали интернате којима је управљала или их подржавала америчка влада, где су многа деца староседелаца патила од физичког злостављања, била приморана да промене уверења и кажњена због употребе свог матерњег језика.

Лин је рекао да историјска неправда коју су дуго трпели Индијанци мора добити пуну и озбиљну пажњу и да се питањем кршења људских права, које су свету наметнуле САД, мора озбиљно приступити.

image