Прва рата од милијарду долара америчког кредита од 20 милијарди долара подржаних из заплењене руске имовине исплаћена је Кијеву, саопштио је у уторак украјински премијер Денис Шмигал. Русија је обећала да ће одговорити на "крађу".
Уплата долази две недеље након што је Министарство финансија САД издвојило 20 милијарди долара за фонд Светске банке за трансфер Украјини. ЕУ се обавезала да ће уложити додатних 20 милијарди долара у фонд, док ће чланице Г7 Британија, Јапан и Канада додати још 10 милијарди долара, укупно 50 милијарди долара које ће теоретски бити отплаћене током 40 година.
Зајам је финансиран каматама зарађеним од замрзнуте руске државне имовине. Процењује се да су руској централној банци САД и њени савезници замрзнули око 300 милијарди долара након ескалације сукоба у Украјини у фебруару 2022.
"Очекујемо да ће сва руска државна имовина бити конфискована и искоришћена за обнову Украјине", написао је Шмигал у објави на Иксу.
У посебном саопштењу у уторак, Шмигал је рекао да је Украјина такође добила милијарду долара од Јапана и Велике Британије преко истог програма Светске банке.
Украјинска влада, војска и јавне службе у потпуности зависе од стране помоћи од 2022. године, а трошкови одржавања сукоба са Русијом довели су финансије земље у неред. Прошлог месеца, украјински лидер Владимир Зеленски потписао је закон о буџету за следећу годину. Предвиђа приходе од 49 милијарди долара и расходе од 87 милијарди долара, укупан дефицит од 37 милијарди долара.
Међународни монетарни фонд (ММФ) упозорио је да ће заплена руске имовине поткопати глобално поверење у САД и њихове савезнике, док је Кремљ више пута осуђивао замрзавање имовине као "крађу" и тврдио да би повлачење тих средстава било незаконито и поставило опасан преседан.
Портпарол Кремља Дмитриј Песков упозорио је да ће Москва предузети правне мере против оних који су умешани у заплену имовине.