Трампов план на више од 900 страна: Да ли нови председник САД стоји иза "Пројекта 2025"?

"Пројекат 2025" оцењен је као план транзиције власти и детаљан нацрт политике који би Трамп могао да користи ако победи на изборима

Избором кандидата који ће служити у његовој администрацији повратник у Белу кућу Доналд Трамп је подигао прашину и пре него што је Сенат потврдио њихове номинације.

Осим што се појединима замера да нису довољно квалификовани за предложене позиције, неки од њих доводе се у везу са планом "Пројекат 2025" конзервативне фондације "Херитиџ" из Вашингтона, који подразумева радикалне планове за будућег шефа Беле куће.

Иако се лидер републиканаца више пута оградио од овог документа, чињеница да је део његових изабраника радио на овом плану, поново је скренуо пажњу на план и отворио питање да ли ће Трамп спровести у дело неке од визија које се помињу.

У документу се истичу четири главна политичка циља - повратити породицу као централну тачку америчког живота, укинути административну државу, одбранити суверенитет и границе земље и обезбедити богомдана права појединцима на слободан живот.

Манифест, између осталог, предлаже и да читава федерална бирократија, укључујући Министарство правде, буде стављена под председничку контролу, што је контроверзна идеја позната као "теорија јединствене извршне гране".

"Пројекат 2025" оцењен је као план транзиције власти и детаљан нацрт политике који би Трамп могао да користи ако победи на изборима. Према наводима америчког магазина "Њујорк", најмање 140 чланова из Трампове прве администрације помогло је у изради "Пројекта 2025", док је, истиче се, више бивших чланова његовог кабинета написало већи део манифеста на 922 странице, укључујући и главног саветника лидера републиканаца Расела Вота.

Неки од аутора виђени су за високе позиције у новој америчкој администрацији. Трамп је, иначе, Вота, који је написао једно од кључних поглавља о председничким овлашћењима које би, како сматра, требало да буду веће, именовао на чело Канцеларије за управљање и буџет.

Од Трампових нових сарадника у везу са манифестом доводе се и Брендан Кар, Трампов кандидат за челника Федералне комисије за комуникације, Пит Хукстра, номинован за позицију амбасадора САД у Канади, Том Хоман, виђен за "граничног цара", те Каролин Левит, будућа портпаролка Беле куће. Такође, ту су још и Џон Ретклиф, именован за директора Централне обавештајне агенције, Стивен Милер, заменик шефа кабинета за политику, па чак и изабрани потпредседник САД Џеј Ди Венс.

Демократе су током кампање овај план користиле као главно оружје против Трампа, представљајући га као опасни пројекат. Извештај о "Пројекту 2025" обелодањен је у априлу 2023, а политичари из плавих редова су, чак, покренули радну групу "Зауставите Пројекат 2025" и отворили телефонску линију за дојаве како би сакупљали инсајдерске информације о активностима "Херитиџ" фондације, тврдећи да постоји "тајни" део агенде који садржи списак извршних наредби.