Трампов нови шок за "НАТО партнере": Или ћете плаћати пет одсто БДП-а или ћете сносити последице

Немачка "помоћ Украјини" досегла је износ од 37 милијарди евра. "Помоћ" Кијеву довела је до колапса "семафор" коалиције и расписивања нових избора за Бундестаг. Немачког министра финансија Кристијана Линднера је разрешио дужности канцелар Шолц због одбијања да прихвати буџет који укључује и нову (војну) помоћ за Украјину

Будући амерички председник Доналд Трамп сада захтева ништа мање од удвостручавања тренутних издатака за одбрану од партнера у НАТО-у, на пет одсто бруто домаћег производа, а ова вест ће вероватно имати за последицу фискални слом у Берлину, преноси немачки сајт "Репорт 24".

Овај захтев долази у нарочито неприкладном тренутку за немачку савезну владу, која се суочава са буџетском кризом. Тренутно Немачка за НАТО издваја нешто више од два процента БДП-а. Повећање на пет одсто значило би потрошњу од још око 100 милијарди евра годишње, што одговара скоро трећини актуелног савезног буџета.

Међутим, како је навео "Фајненшел тајмс", разговори Трампових спољнополитичких саветника и високих европских дипломата, који су већ у току, показују да би нови/стари амерички председник могао за почетак да се задовољи и са 3,5 одсто, што би за немачки савезни буџет значило повећање потрошње од "скромних" 50 милијарди евра.
Овај привремени компромис омогућио би будућем немачком министру финансија да барем предахне по преузимању дужности после ванредних избора за Бундестаг.

Пут у економски колапс ЕУ

Није тешко погодити шта овај захтев значи за Немачку и Европску унију. Немачка, некада најмоћнија економска сила Европе, суочава се са до сада невиђеном политичком и економском кризом, вероватно најтежом у целокупној послератној историји.

Најновије прогнозе Међународног монетарног фонда предвиђају да ће немачка економија стагнирати, без очекиваног раста до краја ове године, након пада од 0,3 одсто прошле године. Све то показује да опоравак није ни на видику.

Немачка "помоћ Украјини" досегла је износ од 37 милијарди евра. "Помоћ" Кијеву довела је до колапса "семафор" коалиције и расписивања нових избора за Бундестаг. Немачког министра финансија Кристијана Линднера је разрешио дужности канцелар Шолц због одбијања да прихвати буџет који укључује и нову (војну) помоћ за Украјину.

Сада већ бивши министар финансија Линднер је коначно јавно проговорио о томе: Немачка не може да помаже сопствену економију и да финансира рат у Украјини.

С друге стране, немачка министарка спољних послова Аналена Бербок је признала да издвајање 37 милијарди евра помоћи Кијеву захтева смањење програма социјалне помоћи у Немачкој.

Последице издвајања помоћи за Кијев, са којим Немачка мора и убудуће да настави, дословно су запањујуће. Како примећује социолог и геополитички аналитичар Рикардо Мартинс за сајт "Њу истерн аутлук": "Кључна улагања у социјалне програме и модернизацију инфраструктуре остављена су по страни због војне помоћи Кијеву".

Оно што важи за Немачку, важи и за читаву Европу. ЕУ наставља да одлучно и све брже корача путем деиндустријализације и, на крају, вероватног економског колапса. ЕУ је само колонија САД.

На Трампова предизборна обећања можете заборавити

Трампову предизборну реторику, као у свим либералним демократијама, не треба узимати озбиљно. Једно се обећава бирачима на изборима, друго се ради када се освоји власт. Како извештава сајт "Репорт 24": "Супротно својој реторици у кампањи, он очигледно планира да настави војну подршку Кијеву".
Према немачком сајту, он ће наставити да помаже Украјину, али, наводно, тек након што буде постигнут споразум о прекиду ватре и без чланства Украјине у НАТО-у. Владимир Зеленски је већ скептично реаговао на ове предлоге: "То није довољно".

Међутим, очигледно је да је то само покушај нове администрације да замрзне сукоб у Украјини, који ће обновити у догледно време, чим у Вашингтону процене да су за то наступили повољни услови. Укратко: Украјину треба поново наоружати и припремити за нови рат против Русије.

Управо такве предлоге одбацује Москва, која ће наставити са Специјалном војном операцијом све док њени циљеви не буду у потпуности остварени.
Земље НАТО-а ће у јуну разговарати о повећању на три одсто на самиту у Хагу. Али, и то изгледа као готово немогућа мисија за многе европске земље. Поређења ради: саме САД тренутно троше око 3,1 одсто свог БДП-а на одбрану. Порука из Трамповог табора је, међутим, јасна: ера "слободне вожње" у НАТО-у је завршена.

Шта то значи за САД, такође није тешко проценити. Европска издвајања за НАТО или помоћ Кијеву су заправо издвајања за амерички војно-индустријски комплекс. Трамп захтева веће инвестиције у војну производњу како би опоравио поједине секторе домаће привреде и тако "Америку поново учинио великом" (МАГА).

За сада, он то ради преко својих европских "партнера". "Ситуација фатално подсећа на покерску партију, у којој Трамп драстично повећава улог, а Европа седи ознојена за столом", закључује немачки сајт.

Трамп се припрема за будуће ратове

Зашто се Трамп, односно моћници чије интересе он заступа, одлучио да покреће управо ратну индустрију?

"Не залажете се за поновно наоружавање ако немате намеру да водите ратове", каже италијански ванредни професор политичке филозофије и геополитике Лоренцо Марија Паћини.

"Током свог првог мандата,", додаје Паћини, "Трамп није започео нове ратове, али је наставио старе и почео је да САД спрема за будуће."

Током свог првог мандата, Трамп је почео са наоружавањем Украјине. Он је, такође, заговорник стварања "Великог Израела" и обнове Трећег храма у Јерусалиму, а његови најближи сарадници деле антикинеску и антииранску оријентацију. Заправо, он је хришћански циониста.

Учинити Америку поново великом, по америчкој логици, значи повратити њену моћ на глобалном нивоу, односно обновити америчку хегемонију. "Тврду" војну моћ је следила "мека", у виду америчког културног утицаја на све континенте. Али, основа "величине САД" почивала је на њеној војној моћи, како конвенционалној, тако и хибридној.

Употреба војне силе, или макар претња употребом силе, укључујући и нуклеарну, била је једина стварна снага САД. Трамп припрема Америку за нове ратове, у којима не може победити, јер су се већ неповратно променили односи у свету.

Односно, већина земаља на планети више не жели да живи у клими терора коју промовише америчка "империја зла". За Глобални југ то је постао превазиђен и неодржив модел. Они су већ изабрали пут мултиполарности.