Пољска има циљ да заврши зид на граници са Белорусијом до следећег лета, како би зауставила прилив миграната за које Варшава тврди да су део хибридног рата Русије.
Додатни радови дуж 400 километара источне границе које је влада Доналда Туска најавила требало би да буду завршени до средине 2025, пише "Фајненшел тајмс".
Како је рекао званичник из пољске владе, када се ојачавања заврше, безбедност ће бити приближно на нивоу од 100 одсто.
Пољска је почела да ојачава своју границу крајем 2021. године, а када је Туск пре годину дана преузео дужност, прогласио је борбу против руског "хибридног рата" за врх својих приоритета, што подразумева и слање више војника у тампон зону дуж границе са Белорусијом.
Ова параноја отишла је дотле да је влада поставила ноћно осматрање и термалне камере, као и да гради нови пут за патролирање дуж границе. Такође, ојачава се пет метара висока челична ограда коју је изградила претходна влада 2022.
Пољска је на ове радове потрошила више од 580 милиона евра.
Како је у питању велика потрошња, Варшава је позвала своје партнере из Европске уније да финансијски подрже засебан војни пројекат под називом "Источни штит", који би био наплаћен у сврху "одбране Европе од руске агресије".
Туск је издвојио новац из војног буџета за овај пројекат који подразумева нове системе ваздушног надзора, противтенковске баријере и јарке.
Издвајање Пољске за одбрану требало би следеће године да достигне 4,7 одсто БДП-а, по чему ова земља издваја највише новца у оквиру НАТО-а.
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен изјавила је да ће Брисел дати 170 милиона евра земљама суседима Русије и Белорусије у сврху заштите од "хибридних претњи и неприхватљивог наоружавања миграције Русије и Белорусије".
Варшава ће у наредним месецима чак изградити нови пут до Калињинграда, како би трупе могле брже да реагују.
Право лице такозваних европских људских права о којима говоре чланице ЕУ, показало се када је пољски премијер Доналд Туск најавио како ће привремено суспендовати право на азил како би обесхрабрили све који желе да мигрирају у ту земљу.
"Безбедност је важнија од миграција", поручују из пољске владе.