Последњи дан мађарског председавања: Пољска преузима управу над Саветом ЕУ

Мото председавања биће "Безбедност, Европо!" који, како је раније рекао пољски министар за послове ЕУ Адам Шлапка

Пољска ће сутра преузети од Мађарске шестомесечно председавање Савету ЕУ, током којег ће, како је најављено, подржати активности које јачају европску безбедност у свим њеним димензијама - спољној, унутрашњој, економској, информационој, енергетској, прехрамбеној и здравственој.

Мото председавања биће "Безбедност, Европо!" који, како је раније рекао пољски министар за послове ЕУ Адам Шлапка, одражава тренутне изазове са којима се континент суочава.

Пољска преузима председавање Саветом ЕУ у време неизвесности и забринутости, наводи се у програму овог председавања, у којем се спомиње и подршка проширењу ЕУ заснованом на заслугама.

"Европа се бори са последицама треће године руске оружане агресије против Украјине и потребом да ојача сопствени одбрамбени капацитет. Сведоци смо растућих геополитичких тензија, ерозије међународног поретка заснованог на правилима и хибридних напада усмерених на европску демократију и безбедност. Европљани су погођени последицама миграционог притиска, енергетске транзиције, опадања конкурентности европске економије и климатских промена", истиче се у програму пољског председавања.

Истовремено се оцењује да ЕУ мора да заштити себе и своје грађане и брине о свом непосредном суседству, као и да мора да Европљанима да осећај сигурности и перспективе за развој.

"Стога ће пољско председништво подржати активности које јачају европску безбедност у свим њеним димензијама: спољној, унутрашњој, информационој, економској, енергетској, прехрамбеној и здравственој", поручује се у програму.
Истиче се и да је, како би се Европа учинила безбеднијом, потребно јединство ЕУ и њена спремност да ради заједно са партнерима који деле њене вредности, укључујући оне који теже чланству у ЕУ.

"Подржаћемо проширење ЕУ засновано на заслугама - дочек нових чланица је геополитички императив и прилика за ширење стабилности и раста широм континента", поручује се у програму.

Пољско председавање је најавило да ће се залагати за подршку Украјини и њеној обнови, као и за већи притисак на Русију и њене савезнике ради окончања рата, дефинитивни прекид увоза руских енергетских ресурса, јачање трансатланских односа и сарадњу са савезницима изван ЕУ.

"Јачање сарадње ЕУ са САД биће од великог значаја", поручује се у програму.

Наводи се и да ће активности пољског председавања, како интерно, тако и екстерно, бити вођене основним европским вредностима, што укључује владавину права, у складу са Стратешком агендом ЕУ за период од 2024. до 2029. године.

Лого пољског председавања, чији је аутор Јежи Јанишевски, биће пољска застава спојена са словима ЕУ, што представља посвећеност Пољске ЕУ, њеном две деценије дугом чланству у блоку, учешћу у европским пословима и њену амбицију да постави нове правце политике ЕУ, посебно када је реч о безбедности континента.

Пољска ће Саветом ЕУ председавати од 1. јануара до 30. јуна 2025. године.