Шест сценарија за Сирију: Од либијског модела преко демократије до распада
Шта ће бити са Сиријом после одласка Башара ел Асада? На ово питање, разрађујући шест сценарија, одговара Асад Абу Халил професор политичких наука на Државном универзитету Калифорније, аутор неколико књига "Историјски речника Либана", "Бин Ладен", "Ислам и нови амерички рат против тероризма", "Битка за Саудијску Арабију"...
Напомињући да је Сирија тренутно у транзицији превиђа да може доживети либијски модел, војни удар, демократију, диктатуру Хајат Тахрир ел Шама (ХТШ), повратак Асадовог режима или распад.
Сирија, би наводи професор, могла да следи пример Либије.
"Попут Либије, сукоби између оних који подржавају исламисте и оних који их се гнушају, могу потрајати још много година. Обамина администрација је са великим узбуђењем обећала нову демократију у Либији и крај тиранске владавине након НАТО напада 2011. године. У Сирији, разне исламистичке снаге имају историју крвопролића које се можда неће завршити само зато што је Хајат Тахрир ел Шам преузео контролу над владом, барем формално. Ако би Сирија следила сценарио Либије, то би значило да ће се укључити Русија, Турска, Катар, УАЕ и САД. А, ту би се нашао и Израел", анализира Абу Халил.
Професор објашњава да је Израел после пада Асада бомбардовао Дамаск како би уништио војну инфраструктуру, али и застрашио нову владу, али је ХТШ убрзо сигнализирао да нема у агенди ништа против Израела. Абу Халил је додао је да је потенцијал за дезинтеграцију земље висок, јер је Сирија мање хомогена од Либије, етнички и верски.
Анализирајући могућност војног удара, наводи да би Уједињени Арапски Емирати и Саудијска Арабија могли да организују пуч да би поставили свог владара попут Сисија у Египту.
"Шеик УАЕ је до самог краја био у блиском контакту са Асадом и одвраћао га је од Ирана. УАЕ су до сада били успешни у наметању политичке и војне воље у Сомалији, Јемену, Либији, Судану и Египту. Проблем са овим сценаријем је што су УАЕ главни противник Муслиманске браће, који имају утицај у Сирији", рекао је анализи.
Да у Сирији заживи демократија, потребно је да нова влада послуша позив Сиријаца и почне прелазни период до слободних избора и новог устава.
"То би довело до формирања демократске владе, нечега што Сирија није искусила од педесетих, када је демократски поредак био веома мањкав и подложан спољној интервенцији и манипулацији. Овај демократски сценарио би узбунио и Израел и САД који су веома свесни да се људи не би нужно сложили са западним и израелским интересима", наводи Абу Халил.
Он подсећа да САД нису укинуле санкције сиријском народу, али су укинуле награду од 10 милиона долара за главу лидера ХТШ (до скоро су их сматрали терористима). Ипак, напомиње професор, Вашингтон може да врати награду као уцену, уколико буде потребно.
Диктатура ХТШ алармирала би верске мањине и жене, с обзиром на ставове челника ове групе и тај сценарио могу фаворизовати САД и Израел.
Сирија би могла да изгуби територијални интегритет, да се распадне на енклаве где свако управља својим провинцијама - Друзи, Алавити и Курди.
"Овај сценарио би био превише алармантан за Турску, која је спремна да употреби војну силу да сломи независну курдску државу унутар Сирије. Запад и Израел би фаворизовали такав исход. На крају крајева, Џозеф Бајден и Ентони Блинкен су се залагали за поделу Ирака на три енклаве након америчке инвазије 2003. Ако дође до овог сценарија Северни Либан (Триполи и Акар) би могао да затражи да се придружи сунитској енклави", износи као могућност Абу Халил.
Најмање вероватан сценарио је повратак старог режима. На Асада су бесни јер је брзо напустио власт, а неки су огорчени и јер је тесно сарађивао са УАЕ, а удаљио се од Ирана.
"Најтеже је предвидети политичку будућност Сирије. Идеологија коју доносе нови владари Сирије превише је страна друштву које је разнолико и има историју секуларизма. Постоји много оних који хоће власт у земљи, али и много спољних утицаја. Шта год да се деси, следећа фаза неће бити мирна", закључио је Асад Абу Халил.