Свет

Ослобођен притвореник који је без оптужбе држан у Гвантанаму од његовог оснивања 2002. године

Укупно 26 људи се и даље налази у затвору који су САД обећале да ће затворити 2009. године
Ослобођен притвореник који је без оптужбе држан у Гвантанаму од  његовог оснивања 2002. годинеGetty © BruceStanfield

Пентагон је најавио репатријацију једног затвореника из Туниса, који је држан у затвору Гвантанамо од његовог отварања 2002. године.

Рида Бин Салех ел Јазиди био је међу првим осумњиченима за тероризам доведен у Гвантанамо чим је он отворен 11. јануара 2002. Упркос томе што је провео 24 године у објекту који се налази у оквиру америчке поморске базе на Куби, никада није званично оптужен.

Амерички министар одбране Лојд Остин обавестио је Конгрес о својој намери да подржи ослобађање Ел Јазида у јануару ове године, саопштило је Министарство одбране и додало да су сада "у консултацији са нашим партнером у Тунису, испунили услове за одговоран трансфер".

Из Пентагона наводе да је Ел Јазиди тајно авионом пребачен из залива Гвантанамо у Тунис. Нису објављени никакви детаљи о безбедносним аранжманима око повратка 59-годишњака у његову матичну земљу.

Тунишанин је заробљен у Пакистану, близу границе са Авганистаном, убрзо након напада 11. септембра, као део групе од 30 мушкараца, од којих су неки веровали да су били телохранитељи вође Ал Каиде Осаме бин Ладена.

Процурела процена затвора из 2007. описује Ел Јазида као потенцијално опасног заточеника, који је показивао непријатељство према чуварима. Међутим, 2010. године, оперативна група под администрацијом тадашњег америчког председника Барака Обаме одобрила је његово пуштање , наводећи да не може бити кривично гоњен за ратне злочине.

Ијан Мос, бивши званичник Стејт департмента укључен у трансфере притвореника, рекао је за "Њујорк тајмс" да је Ел Јазиди "могао да изађе пре неког времена да се Тунис није вукао".

Тунис је првобитно био неспреман да га прихвати, а Ел Јазиди је одбио да буде пребачен у другу земљу, објаснио је Мос.

Ослобађање Ел Јазидија долази као део настојања администрације одлазећег америчког председника Џоа Бајдена да смањи затворску популацију у заливу Гвантанамо. Најновији случај био је четврто пребацивање притвореника из затвора за две недеље.

Са одласком Ел Јазидија, у Гвантанаму је остало још 26 затвореника. Када је Бајден преузео дужност било их је 40. За 14 је одобрено пребацивање у друге земље, док је још девет у преткривичном поступку или осуђено за ратне злочине. То значи да Бајденова администрација вероватно неће моћи да постигне циљ затварања затвора који је Обама најавио још 2009. године.

image