Европска унија је као један од задатака у 2025. години поставила оснивање развојног фонда за Африку, а истовремено ће угасити постојећи из којег је новац последње деценије одлазио за бесмислене пројекте попут – блендера за школу у којој нема струје.
Критичари немају дилему да ће и нова каса бити банкомат за бескорисно трошење новца. Фонд за помоћ основан је 2015. године како би се, уз пет милијарди евра буџета, зауставила река миграната који су ишли ка Европи, али је јасно да блендери, а још и без струје, нису имали ту снагу.
Циљ је био да се смањи илегална миграција и реше узроци одлазака, а извештај ревизора ЕУ је потврдио да употреба новца често није дала резултате. Многи пројекти су се заправо претворили у отпад.
У Етиопији је основана фарма живине коју финансира ЕУ, укључујући и кокошињац на соларни погон и кланицу. Међутим, утврђено да је постројење економски неисплативо и да зврји празно. Отворена је и радио станица за превенцију сукоба, али се испоставило да се са радио таласа чула само музика, а савета није било.
Брисел је финансирао и изградњу центра за спасавање у Либији, који би пратио кретање илегалних миграната у Средоземном мору. Међутим, зграда је затворена, а опрема није коришћена. Међународна организација за миграције процењује да је око 30 хиљада људи умрло или нестало покушавајући да пређе Средоземно море од 2014. године.
Како се наводи у извештају ревизора, Европска комисија није могла да утврди који се од пројеката фонда показао ефикасним у смањењу илегалних миграција. Истакли су и да су неки корисници помоћи Европе добијали вишеструку подршку и онда када се већ знало да су им пројекти пропали. На пример, један човек из Гамбије је два пута добио подршку за посао узгоја живине, али није је ни гајио.
"Европска комисија још није у стању да идентификује најефикасније приступе смањењу нерегуларних миграција. Комисија би требало да темељније усмери помоћ на оно што је заиста хитно и потребно у одређеним областима и земљама. Није адекватно адресирала ризике по људска права. Бриселу недостају адекватне процедуре за евидентирање и праћење навода о кршењу људских права", рекла је главни ревизор ЕУ Бетина Јакобсен приликом једне од анализа извештаја о новчаној помоћи Африци.
Осим тога, навела је, Бриселу "недостају адекватне процедуре за евидентирање и праћење навода о кршењу људских права у Африци".
Комисија је прихватила да исправи недостатке, а бранила се и бројкама. Како су рекли, помогли су да се 73.215 миграната добровољно врати у матичне земље. Но, ово и није неки резултат за похвалу, јер себрој оних који су из Африке опасним рутама стигли последњих година, мери милионима.