Крај једне ере: Како је Европа јефтин руски гас заменила скупим америчким
Првог дана 2025. руски гас је престао да тече кроз украјинске цеви након пет деценија, укључујући и последње три године од почетка сукоба на релацији Москва - Кијев. Они који воле да мрзе Русију овај догађај виде као крај енергетске зависности Европе од РФ, али за познаваоце економије је почетак нове стварности у којој ће скупи гас да редефинише и европску привреду и удобан живот Европљана.
Док се Украјина поноси одлуком да не обнови уговор о транзиту, називајући је историјском, последице већ почињу да се осећају - од хладних домова у Молдавији до успоравања немачке индустрије коју је претходних деценија покретао јефтини руски гас.
Западни медији сматрају да очекивани прекид испоруке гаса неће донети неочекиване последице. Британска агенција Ројтерс даје оптимистичне прогнозира - потрошаче у ЕУ неће задесити сценарио из 2022. када је смањење испорука из Русије довело до рекордног раста цена, погоршало кризу трошкова живота и смањило конкурентност блока.
Међутим, "Зиро хеџ" овакве процене назива наивним и подсећа да су цене гаса у Европи расле током целе 2024. и крај године дочекале више него дуплиране у односу на фебруарски минимум. Зато, очекивања да неће наставити да расту и даље
Како је Европа дочекала украјинско завртање гасоводних цеви
Последњи европски купци руског гаса, попут Словачке и Аустрије, већ су обезбедили алтернативне, али знатно скупље. Мађарска ће наставити старим путем - да прима руски гас путем гасовода "Турски ток" који пролази испод Црног мора.
Са друге стране, становници непризнате Придњестровске Молдавске Републике у среду су се пробудили у домовима без грејања и топле воде. Локална енергетска компанија "Тирастеплоенерго" апеловала је да се топло обуку, поставе ћебад или дебеле завесе на прозоре и балконска врата и користе електричне грејалице.
Европска комисија је, бар како тврди ЕУ, спремна за прекид испоруке као запета пушка. Али колико ће то бити безболно тек ће се видети, будући да је на европско тржиште стизало и до 35 одсто гаса из Русије и бившег Совјетског Савеза.
"Европска гасна инфраструктура довољно је флексибилна да обезбеди гас не-руског порекла. Од 2022. године капацитети за увоз течног природног гаса знатно су повећани", верује портпарол Европске комисије.
Истина, ЕУ је од почетка сукоба у Украјини смањила зависност од руске енергије, купујући више гаса из Норвешке и течни природни гас (ЛНГ) из Катара и САД. Али ту није добила Европа - већ САД које су од фебруара 2022. повећале извоз овог гаса ка Европи. Посебно након што су уништиле гасовод "Северни ток", чиме је скупи амерички ЛНГ постао једна од ретких реалних алтернатива за Европу. Другим речима, Европа је прешла с потпуне зависности од јефтиног руског гаса на потпуну зависност од скупог америчког ЛНГ-а.
Украјина, која је одбила да продужи уговор о транзиту под притиском америчке администрације (чији је одлазећи председник Џозеф Бајден недавно помиловао свог сина Хантера како не би одговарао и за кривична дела повезана с радом у украјинској енергетској компанији "Бурисма"), изјавила је да је Европа већ одлучила да се одрекне руског гаса.
Русија је 2018. године преко овог гасовода доставила рекордних 201 милијарду кубних метара гаса Европи. Тај број је значајно опао од када је почела Специјална војна операција у Украјини, пошто је нешто касније "Северни ток" уништен, а гасовод "Јамал Европа" преко Белорусије, такође, обустављен. Тако је 2023. Русија испоручила око 15 милијарди кубних метара гаса преко Украјине, што је мање од четвртине онога што је то било на почетку петогодишњег уговора.
"Зауставили смо транзит руског гаса. Ово је историјски догађај. Русија губи своја тржишта и трпеће финансијске губитке", славодобитно је изјавио украјински министар енергетике Херман Галушченко.
Да ли је баш тако?
Русија је већ пронашла алтернативна тржишта, док се Европа окренула знатно скупљим енергентима. Гас за Европу, која губи економску трку са Кином и Америком, већ је четири до пет пута скупљи, наводи и бивши италијански премијер и председник Европске централне банке Марио Драги. Али нико неће трпети последице као Немачка. Њена економија је одувек била гигант, али тај гигант стајао је на ногама приступачног руског гас. Аналитичари истичу да је Русија 2021. године обезбеђивала половину немачког гаса, док је немачка економија, и због губитка руске енергије, пет одсто мања него што би била да је задржан предпандемијски раст.
"Јефтин руски гас био је основа неких европских економија скоро пола века. То сада престаје, а Европа ће се суочити с високим ценама гаса на дужи рок", пише "Блумберг".
Слепо следећи политику ЕУ и бранећи се од јефтиног руског гаса, немачка економија је доживела стагнацију. Највећи немачки произвођач аутомобила "Фолксваген" најављује отпуштање око хиљаду радника до краја ове године, а разматра и затварање три своје фабрике. И то је преседан у 87 година дугој историји. Хемијска компанија "Евоник индастриз" планира да укине 7.000 радних места широм света. Уз то, промене на глобалном тржишту челика нису заобишле ни ову земљу - "Тисенкруп стил" затвориће два погона и укинуће око 11.000 радних места.
"Украјина, наравно, такође трпи губитке: земља, која је постала својеврсни полигон за тестирање за Трећи светски рат, губи до милијарду долара годишње у транзитним таксама од Русије. Како би ублажила последице, Украјина ће учетворостручити тарифе за пренос гаса домаћим потрошачима од среде, што би индустрију могло коштати више од 38,2 милиона долара годишње", пише "Зиро хеџ".
Аустријска компанија ОМВ обуставила је увоз из Русије средином новембра због уговорних спорова, али је руски гас у последњим недељама стизао у Аустрију преко Словачке, у количини од око 200 гигават сати дневно. Према подацима аустријског регулатора Е-Контрол од почетка 2025. очекује се проток од само седам гигавата дневно. Главни словачки купац гаса, компанија Ес-Пи-Пи, саопштила је да ће своје потрошаче снабдевати углавном путем гасовода из Немачке и Мађарске, али уз додатне трошкове транзита.
А шта је са Србијом? Гас за сада неометано тече преко Бугарске кроз "Турски ток" и на столу имамо, кроз уговоре са "Гаспромом", повлашћене цене. Државни врх већ преговара о обнови ових уговора који истичу у марту. Али и ако се сарадња настави, самоубилачки метак испаљен у Бриселу окрзнуће и Србију. Све оно што се буде дешавало у Европи одразиће се и овде кроз оптерећење привреде и пад стандарда грађана.