Нико није преварен да гласа за Трампа: Зашто је хистерија око дезинформација завршена
Када је Доналд Трамп победио 2016. године, криви су били друштвени медији. Не и овај пут.
Прва Трампова победа на америчким председничким изборима те године - плус шокантно гласање у Великој Британији за излазак из Европске уније - морали су да буду "објашњени". И дежурни кривци су тада били друштвене мреже.
У случају брегзита, тврдило се, бирачима је испрала мозак сумњива компанија "Кембриџ аналитика". У случају Трампа, то су били руски тролови.
Оно што је уследило била је скоро деценија узбуне због дезинформација, са законодавцима који су се мучили око тога које идеје би платформе друштвених медија требало да дозвољавају да се пропагирају, и кукањем како све то неповратно нагриза темеље друштва.
Живахна кућна индустрија - названа "Велика дезинфо" - настала је како би се борила против "лоших информација". Невладине организације су уливале новац у групе које су се обавезале да ће бранити демократију од трговаца неистином, док су операције провере чињеница обећавале да ће патролирати границама стварности.
Упркос свом том труду и раду, овог пута, "нема велике мистерије, као, вау, зашто се ово догодило?", рекла је "Политику" Кели Мекбрајд, истраживач медијске етике на Поинтер институту. "Нико није преварен да гласа за Доналда Трампа."
Трампова победа само је најновији ударац наративу да су бирачи лажима, преварама и дезинформацијама подстакнути да гласају за неког ко је мејнстрим елитама "неподобан".
Хистерија око дезинформација појачала се током пандемије ковида и прешла у "инфодемију", што је резултирало избацивањем Трампа са бројних друштвених мрежа после упада у Капитол.
Четири године касније Трамп је поново изабран за председника (и поново је на Фејсбуку), а поверење у медије наставља нагли пад. У том контексту, истраживачи дезинформација почињу да доводе у питање корисност свог поља.
Тренутно постоји "криза у области студија дезинформација", објавио је Харвард у октобвру.
Треба напоменути да најмоћније дезинформације не шире само анонимни интернет тролови.
Уместо тога, "најважније дезинформације обично долазе од истакнутих, моћних домаћих актера, врхунских политичара", рекао је Расмус Нилсен, професор на Одсеку за комуникације Универзитета у Копенхагену.
Већина ових информација такође нису чисте лажи, већ је већа вероватноћа да ће бити комадићи истине уоквирене или деконтекстуализоване на погрешан начин. И нису ограничене на друштвене медије. "Многе од ових тврдњи износе се на предизборним скуповима", рекао је Нилсен."У телевизијским дебатама или другим облицима медијског извештавања."
Постоје и они који кривицу виде не у дезинформацијама већ у економској ситуацији, дугом репу разарања које је изазвала финансијска криза 2008. како би објаснили неочекиване изборне резултате 2016.
И како се онда борити против ових наратива, пита "Политико" и одговара: Очигледно не разоткривањем, провером чињеница или катастрофалним упозорењима.
Центар за политику радничке класе проучавао је кампању Камале Харис како би проценио резонанцију различитих порука са бирачима у колебљивим државама. Показало се да је "Трамп претња демократији" далеко најмање привлачна порука међу бирачима.
Рис Пек, професор журналистике и политичке комуникације на њујоршком Сити универзитету каже да је идеја да ако неко - на пример популарни подкастер Џо Роган људима сервира "лошу науку", а неко други им пружи "добру", да ће они гласати за оног доброг, превазићена.
Вероватније је да ће се убеђивање свести на "домаћина (подкаста, на пример) и њихову харизму и њихову моћ и публику - веома људске ствари", рекао је.
"Ова идеја да људима дајете најбоље тачке за разговор, а ви сте господар чињеница", рекао је Пек. "Морамо размишљати даље од тога."