"Дојче веле": Новогодишња ноћ у Немачкој попут грађанског рата
Политичка дебата у Немачкој о последицама инцидената током новогодишње ноћи интензивирала се, пише "Дојче веле".
Баварски шеф полиције Јоахим Херман јавно је говорио о "ситуацијама које личе на грађански рат". Он се осврнуо на догађања у Берлину и у том контексту рекао: "Ако су људи тешко повређени, ако због коришћења експлозивних направа комплетна једна стамбена зграда више није за коришћење, онда се ту прекорачила црвена линија".
У великој већини места у Немачкој, нова година почела је мирно и радосно, тако је савезна министарка унутрашњих послова Ненси Фезер сумирала новогодишњу ноћ.
Истовремено, политичарка из Социјалдемократске партије Немачке (СПД) осудила је све оне који су коришћењем пиротехничких средстава ометали акције припадника полиције, ватрогасаца и хитне помоћи на терену. Починиоци морају бити кажњени свом силином закона, додала је Фезер.
Заменик председника посланичке групе СПД-а у Бундестагу, Дирк Визе за "Велт" је рекао да је крајње време да се законски ојача заштита спасилачких екипа. Бивши савезни министар правосуђа Марко Бушман из редова либерала (ФДП) по том питању је пропустио да предузме потребне кораке, сматра Визе. Он је од Демохришћана (ЦДУ/ЦСУ) затражио да "окончају политику блокаде по том питању и да подрже предлог закона који има за циљ бољу заштиту спасилачких екипа".
Синдикат службеника полиције забринут је због чињенице да је "потребно све више особља како би се заштитило становништво и припадници спасилачких служби". Председник тог синдиката Јохен Копелке напомиње да су исцрпљене све кадровске и правне могућности по том питању.
Напади на полицију или ватрогасце забележени су, између осталог, у Берлину, Минхену, Келну, Лајпцигу и Хамбургу.
У Берлину је, према наводима градских власти и полиције, током новогодишње ноћи повређено 37 полицајаца, односно један припадник ватрогасне службе. Један полицајац тешко је рањен, а претпоставља се да је повреде задобио у експлозији илегалног пиротехничког средства.
У Лајпцигу је око 50 особа пиротехничким средствима и флашама напало полицајце. У Минхену је неколико стотина особа дивљало током новогодишње ноћи, они су између осталога напали и полицијске службенике.
Портпаролка полиције рекла је да се радило о 200 до 300 особа из левичарског спектра.
Шеф полицијског синдиката Копелке коментарисао је и трагичан биланс новогодишње ноћи.
Пет особа је погинуло приликом коришћења пиротехничких средстава. Он је рекао да је то страшан биланс за први дан нове године.
Бројни повређени људи, као и видео-снимци на друштвеним мрежама, показују да многим људима нормалан ватромет више није довољан, рекао је Копелке.
"У Лајпцигу, Минхену, Келну и Хамбургу су циљано нападали и повређивали полицију. Ту мора бити брзих и осетних последица за нападаче, а мора бити и последица за припаднике леве екстремистичке сцене", додао је он.
Због коришћења илегалних пиротехничких средстава, односно средстава која се користе за професионалне ватромете и која нису била у продаји протеклих дана, велика је штета настала пре свега у Берлину.
Према наводима ватрогасаца, у кварту Шенебергу су у једној већој детонацији тешко оштећене бројне фасаде, а попуцало је и стакло на прозорима. Из 36 станова људи су морали привремено да се иселе, а две особе су пребачене у болницу, потврдио је портпарол берлинске ватрогасне службе. О последицама које је на терену иза себе оставило коришћење очигледно илегалног ватромета, он је рекао да је то изгледало као "бојно поље".