Ера геополитичке транзиције: Трамп ће да чува америчку хегемонију, упитна будућност ЕУ и НАТО-а
Свет не престаје да се мења. Понекад се ове промене одвијају полако, неприметно савременицима, понекад се згушњавају и достижу вртоглав темпо. На појмове попут "социјализма" или "капитализма", "левице" или "деснице", "Истока" или "Запада", итд, какве смо некад познавали и сматрали их утврђеним и јасним, можемо заборавити, јер они више не могу да опишу реалност. То је, како би рекао немачки писац Штефан Цвајг, само "свет од јуче".
Ово је један од периода тих брзих промена, када догађаји престижу један други. Како тврди геополитичар са Панафричког универзитета Мухамед Ламине Каба на сајту "Њу истерн аутлук", ми живимо у веку транзиције: "Сједињене Америчке Државе и Европа су паралисане инерцијом, а нове силе обликују нови свет, где Запад више неће бити центар гравитације. Крај западне хегемоније је у току и ништа га више неће моћи зауставити".
Заправо, глобална геополитичка динамика пролази кроз процес убрзане трансформације, наставља Каба, што прати опадање западне хегемоније и брзи успон Русије, Русије, Кине, Индије, Бразила, Јужне Африке, Турске и читаве алијансе окупљене унутар БРИКС-а.
"Ове силе редефинишу центре стратешког доношења одлука", примећује афрички геополитичар, "што је некада било резервисано искључиво за Вашингтон и Брисел. Нови центри стратешких одлука сада се налазе у Пекингу, Москви и Анкари".
Фрагментација јединства Запада
НАТО и ЕУ улазе у кризу кохезије, што прати поновно појављивање империјалних ривалстава, која фрагментирају јединство Запада.
"На економском плану, Запад све више зависи од страних инвестиција и тржишта", додаје Каба, "а то подрива његов економски суверенитет".
То значи да утицај Колективног запада наставља да опада. За то време, како уочава афрички геополитичар, Русија под вођством Владимира Путина обнавља свој историјски утицај и афирмише се као кључни геополитички актер у односу на Запад.
Русија то чини кроз низ стратешких акција, као што је реакција на догађаје на Мајдану, што је основни узрок украјинског сукоба, повратка Крима и интервенција у Сирији и Грузији.
Кина, под вођством Си Ђинпинга, тежи тихом, али одлучном ширењу. Кина улаже у Азију, Африку и Латинску Америку и етаблира се као глобална економска, политичка и, на концу војна сила. За то време, Турска, предвођена Реџепом Тајипом Ердоганом, настоји да оживи отоманско наслеђе кроз експанзионистичку политику у Сирији, Ираку и Либији, постајући једна од кључних регионалних сила.
САД, под новоизабраним председником Доналдом Трампом, настоје да утврде сопстевну хегемонију, супротстављајући се кинеским и руским напретком, и показују амбиције да припоје Канаду, Гренланд и Панамски канал. Међутим, Западна Европа и Колективни Запад изгледају крхко, закључује Каба, јер се суочавају са ерозијом утицаја и историјског идентитета.
САД и Европа, оно што смо навикли да називамо Колективним западом, већ су потонуле у економску кризу. Томе је кумовало неколико фактора: економска стагнација, пад конкурентности на глобалном нивоу, високи трошкови производње и прекомерна бирократија.
Запад више не представља оно што је некад био. Војна моћ Запада је ослабила због сукоба попут оних у Ираку и Авганистану, а унутрашње поделе су подриле западни дипломатски и војни утицај.
Штавише, САД више нису суштински заинтересоване за ЕУ, што је последица повратка нарастајућих империјалних ривалстава. САД под Трампом пребацују тежиште својих акција у Азију – на Блиски исток и у Азијско-пацифички регион.
Птицо, једи или умри
Да ли ће Трамп успети у намери да "Америку поново учини великом"? Тешко. Кина данас већ предњачи као највећа светска економија, Русија шири утицај као прворазредна војна сила, не само у Европи, а Турска јача позиције на Блиском истоку.
"Птицо, једи или умри", гласи изрека. САД и ЕУ стоје пред алтернативом: или ће успети да се прилагоде новом мултиполарном светском поретку, или ће заувек нестати са светске шаховске табле.
Да односи САД и ЕУ улазе у нову и веома турбулентну епоху, сведочи и Трампова претња да би Вашингтон, под извесним условима, могао да напусти НАТО. Ову претњу, колико год то фантастично звучало, треба схватити крајње озбиљно, а не као део ексцентричне предизборне кампање. НАТО-у је заиста неопходно темељно "редизајнирање", уколико уопште преживи.
С тим у вези, пише италијански геополитичар Лоренцо Марија Паћини за сајт "Фондација стратешке културе", треба унапред решити неке недоумице: "Нису све америчке војне базе у Европи НАТО и нису све базе НАТО-а у Европи америчке. Преведено: када су Американци победили у Другом светском рату, трајно су успоставили војне базе; када је 1949. године основан НАТО, успоставио је своје базе".
Уколико би се САД повукле из НАТО-а, примећује Паћини, то не би значило и уклањање америчких оружаних снага са европског тла. "У томе је поента", додаје Паћини: "Уколико би се САД повукле из Северноатлантске алијансе, то би значило само уклањање дела особља, које је распоређено у НАТО. Америчко војно особље би остало у америчким базама".
Али, то би показало сасвим другачији однос САД и Европе. Европа би тада, дословце, постала колонија САД, део окупираних територија.
"Из ове перспективе, Трамп би заиста могао да 'поново учини Америку великом' (МАГА)", закључује италијански геополитичар, "и то кроз потврђивање апсолутне доминације САД над територијама колонијалног освајања".