Свет

Бајден са високим званичницима САД разматрао напад на иранска нуклеарна постројења?

Бајденови саветници су расправљали о томе да ли је ситуација на Блиском истоку оправдава интервенцију или је Бајдену дала "императив и прилику да удари"
Бајден са високим званичницима САД разматрао напад на иранска нуклеарна постројења?Getty © Celal Gunes/Anadolu

Амерички председник Џозеф Бајден је пре неколико недеља одржао састанак на високом нивоу како би разговарао о потенцијалној војној акцији усмереној на иранске нуклеарне објекте, пише "Аксиос", позивајући се на више извора.

Разговори су наводно били део планова за непредвиђене околности, односно за сценарије у којима се Иран приближава развоју нуклеарног оружја пре него што Бајден напусти место председника 20. јануара.

Саветник за националну безбедност Џејк Саливан изнео је Бајдену различите опције током састанка, али председник није одобрио никакву акцију, а тренутно се не воде активни разговори о војним ударима, додају извори.

Амерички званичник који је говорио анонимно за "Аксиос" је појаснио да састанак није био подстакнут новим обавештајним подацима, већ да је имао за циљ процену "обазривог планирања сценарија" ако Иран успе у обогаћивању уранијума до нивоа у ком се може користити за производњу наоружања.

Бајденови саветници су расправљали о томе да ли је ситуација на Блиском истоку оправдава интервенцију или је Бајдену дала "императив и прилику да удари", додаје амерички лист. Упркос неким унутрашњим расправама које дају предност брзом нападу док су иранска одбрана и регионални утицај ослабљени, није дата никаква препорука, истакли су неименовани званичници.

Израел такође наводно верује да је Иран "изолован" након свргавања сиријског председника Башара ел Асада и да је његов главни савезник у региону, Хезболах, значајно ослабљен недавном офанзивом ИДФ. То би могло да подстакне Иран да убрза свој нуклеарни програм, стварајући простор за могући израелски преемптивни удар, наводи "Тајмс ов Израел".

Вреди подсетити да Техеран већ дуже време негира да гаји амбиције за развијање нуклеарног наоружања, тврдећи да своје нуклеарне капацитете користи искључиво у цивилне сврхе. Иран је 2015. године постигао нуклеарни споразум са великим силама, познат као Заједнички свеобухватни план акције, којим је ирански нуклеарни програм ограничен у замену за ублажавање међународних санкција.

Међутим, 2018. године САД, тада на челу са Трампом, једнострано су се повукле из споразума. Од тада, Иран је развијао своје капацитете за обогаћивање уранијума, а напори да се оживи споразум до сада нису давали резултате.

Протеклог месеца, шеф Међународне агенције за атомску енергију Рафаел Гроси, изјавио је да је Иран "драстично" убрзао своје обогаћивање уранијума до чистоће од 60 одсто, називајући овај развој догађаја "веома забрињавајућим".

image