Амерички муслимански лидери, који су подржавали Доналда Трампа, разочарани су недавним кадровским одлукама које је донела његова администрација.
На пример, Трамп је за државног секретара предложио Марка Рубија, сенатора из редова Републиканске партије. Марк Рубио је одлучни присталица Израела, који је све присталице Хамаса назвао "суровим животињама".
Рубио се успротивио и сваком примирју у Гази. Он сматра да сукоб у Гази треба наставити, до последњег Палестинца.
Трамп је за амбасадора у Израелу именовао Мајка Хакабија, бившег гувернера Арканзаса и произраелског конзервативца. Хакаби подржава израелску окупацију Западне обале и сматра немогућим мировно решење о две државе у Палестини.
Елиза Стефаник ће, по свој прилици, постати нови амерички амбасадор у Уједињеним нацијама. Она је већ прогласила читаве УН за "жариште антисемитизма".
Разочарање америчких муслимана који су подржавали Трампа
Иако одлуке о новим именовањима још нису коначне, ипак је видљива произраелска оријентација новог председника САД. Трампове кадровске одлуке не иду у прилог муслиманима, пише руски експерт за Блиски исток Виктор Михин за сајт "Њу истерн аутлук".
Бирачи из САД, који припадају исламској вероисповести, не крију разочарање. Како каже амерички универзитетски професор Хасан Абдел Салам:
"Трампова именовања нису изненађење, али су много радикалнија него што се очекивало."
Салам сматра да Трампови планови за кадровска именовања уопште не узимају у обзир интересе муслимана: "Изгледа да је Трамп страствено наклоњен идејама ционизма... Наша заједница је примила озбиљан ударац."
Слично мисли и директор Америчке мреже за ангажовање и оснаживање муслимана (АМЕЕН) Рекшиналдо Назарко.
"Веома смо разочарани", признао је он, додајући да ће нова администрација, очигледно, бити састављена од "жестоких неоконзервативаца и екстремно произраелски настројених политичара, који отворено заговарају рат".
Предстојећи есхатолошки сукоб на Блиском истоку
Последње наде бирачи у САД полажу у Ричарда Гренела, бившег вршиоца дужности директора Националне обавештајне службе, који је у предизборној кампањи био задужен за муслиманску и арапску заједницу.
Друга нада је Трампов савезник Масад Булос, таст његове ћерке Тифани, утицајни милијардер из Либана.
Обојица су америчким Арапима и муслиманима обећавали да је Трамп "кандидат мира", који ће "брзо окончати ратове на Блиском истоку".
Али, то су само празна обећања. Трамп је током предизборне кампање посетио градове Дирборн и Питсбург, са значајним бројем арапских и муслиманских становника, где је похвалио муслимане који су га подржали као "диван покрет који жели мир и стабилност".
Реалност је да је јеврејска заједница много утицајнија у САД него муслиманска, а Трамп је познат по свом прагматизму. Чак и да жели мир на Блиском истоку, додаје Михин, Трамп би се суочио са оштрим противљењем веома утицајне јеврејске заједнице.
Како Трамп мисли да муслиманима донесе "мир и стабилност"? Путем стварања "Великог Израела", а то је план који укључује геополитичко прекомпоновање читавог Блиског истока.
Трамп је одлучни присталица хришћанског ционизма и истомишљеник израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа, попут министара Бен Гвира и Безазела Смотрича.
Његови сарадници су амерички хришћански ционисти, који су спремни да Израелу пруже сваку подршку.
Стратешки планови циониста су описани још раних 80-их, у чланку генерала Одеда Јинона. План Јинона је био да сруши све арапске режиме са националистичком идеологијом, да гурне арапски свет у крвави хаос и створи "Велики Израел". Сада се овај план спроводи убрзаним темпом.
Заправо, и Бајден и Трамп се у потпуности слажу око Израела. Мир на Блиском истоку се брзо претвара у фатаморгану, а Трампова обећања прате крваве кампање Нетанјахуа у Гази, Либану и Сирији. Преко око месец дана, Безалел Смотрич је изјавио да ће Дамаск бити део Израела, а Бен Гвир је рекао да ће Ал Акса бити дигнута у ваздух.
Нова, такозвана Трампова администрација ће, директно или преко посредника, наставити да безусловно, на сваки начин, подржава Израел. Ционистичком режиму је, у циљу стварања "Великог Израела", једноставно неопходан рат са Ираном, који данас представља само "срце осовине отпора".
Сајт "Геополитика" је недавно пренео интервју са иранским геополитичким аналитичаром и стручњаком на Блиски исток Алирезом Никамом.
Према његовом мишљењу, рат између ционистичког режима и Ирана је неминован: "Ирански лидери су много пута описали ционистички режим, и све оне који га подржавају, у првом реду САД, као канцерогени тумор, који мора бити уклоњен из историје, а коначна конфронтација Ирана и Израела је неизбежна како би се успоставила глобална правда."
Како је том приликом нагласио ирански геополитичар, и до сада су врховни вођа Исламске револуције и команданти "осовине отпора" истицали да су спремни за "коначну битку".
На Блиском истоку, изгледа, предстоји велики, есхатолошки рат, која је описан у Курану као сукоб добра и зла. То је велика есхатолошка битка, у којој ће "коначна победа припасти силама добра", а не силама таме.