Свет

Бербокова поново бриљира: Време је да се Русија одрекне база у Сирији

Према писању медија, Бербокова и Баро желе да се састану, између осталих, и са вођом исламистичке милиције Хајат Тахрир ал Шамом, Ахмедом ел Шаром, а Баро је посетио и француску амбасаду у Дамаску, која је затворена већ 13 година
Бербокова поново бриљира: Време је да се Русија одрекне база у СиријиGetty © Jörg Blank/picture alliance via Getty Images

Немачка министарка спољних послова Аналена Бербок посетила је војни затвор Саиднаја у Сирији, пренели су немачки медији.

Бербокова је затвор који се налази у близини Дамаска посетила са француским колегом Жан Ноел Бароом, око четири недеље након пуча у Сирији када су побуњеници збацили с власти председника те земље Башара ал Асада.

Немачка министарка спољних послова јутрос је стигла у наводно ненајављену посету Сирији, а како је саопштено она и Баро ће, у име Европске уније, разговарати са представницима сиријске прелазне владе.

Бербокова је изјавила је да би Русија требало да одустане од својих војних база у Сирији. По њеним речима, таквом одлуком би се, наводно, указало поштовање суверенитету Сирије.

"Немачка и њени међународни партнери желе да осигурају да унутрашњи сиријски процес не буде поремећен споља… То такође укључује поштовање суверенитета и територијалног интегритета од стране свих суседних држава. Такође је време да Русија одустане од својих војних база у Сирији", изјавила је Бербокова, преноси Министарство спољних послова Немачке.

Министарка је додала да су Немачка и њени "међународни партнери" поставили циљ да Сирију "поново учине поштованим чланом међународне заједнице и безбедном земљом која у потпуности контролише своју територију".

Први министри ЕУ у Сирији

Бербокова и Баро су први министри спољних послова земаља ЕУ који су посетили Сирију од Асадовог пада. Они су се у Дамаску састали са шефом нове сиријске администрације Ахмедом ел Шараом.

Пре њеног одласка, Бербокова је поставила услове новим владарима у Сирији, за обнављање односа са Немачком и Европском унијом.

"Нови почетак се може догодити само ако ново сиријско друштво нађе за све Сиријце, жене и мушкарце, без обзира на њихову етничку припадност или верску групу, место у политичком процесу, да им да права и понуди заштиту", рекла је Бербокова.

Она је навела да та права морају бити заштићена и не смеју бити "евентуално поткопана" претерано дугим роковима за одржавање избора или "корацима ка исламизацији правосудног или образовног система".

image